Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Головна » Відколовся зуб: що робити

Відколовся зуб: що робити

Ви помітили, що відколовся шматочок зуба? Як це виправити? Читайте рекомендації стоматологів.
Відколовся зуб: що робити

Ідеальна посмішка може бути зіпсована сколом зуба, що не тільки супроводжується болем та підвищеною чутливістю, а і неестетичним виглядом. Якщо пошкоджена емаль - буде вираженою реакція на гаряче та холодне. Якщо постраждала камера пульпи - може розвинутися пульпіт.

У будь-якому випадку порушення цілісності зуба не варто зволікати та займатися самолікуванням. Необхідно терміново звернутися до лікаря-стоматолога, незалежно від того, який ступінь пошкодження отримали. Саме такий спеціаліст проведе огляд і допоможе обрати оптимальний спосіб лікування.

Тож, що робити, якщо відколовся зуб, ви дізнаєтесь у цій статті.

Відколовся зуб: причини

Серед найбільш розповсюджених причин травматизації можна виділити наступні:

  • Надмірне механічне навантаження або травма, коли частинка зуба відколюється в результаті удару, падіння, при відкриванні пляшок, розколюванні горіхів тощо.

  • Стоншена емаль. У такому випадку, навіть без додаткових зусиль можна випадково отримати відкол. Речовина зуба може ставати більш крихкою та менш стійкою до механічних впливів при захворюваннях ендокринної системи, у хворих на цукровий діабет, а також на фоні гормональних збоїв при вагітності чи менопаузі.

  • Велика порожнина, спричинена каріозним процесом. Тонкі стінки зуба можуть руйнуватися навіть від слабкого тиску при звичному жуванні, якщо тканина зуба була зруйнована карієсом.

  • Некаріозне ураження зубів, що робить емаль ніжною, зокрема вживання надмірно гарячих чи холодних страв, дефіцит вітамінів та мінералів - фактори, які будуть впливати на стійкість Ваших зубів до зовнішніх факторів та їх здоров'я.

  • Неправильний прикус. За таких умов навантаження відбувається нерівномірно, що може викликати серйозні проблеми, і відкол частини зуба тому не виключення.

Також варто зазначити, що скол зуба може мати різну локалізацію.

При пошкодженні емалі пацієнт зазвичай не буде відчувати суттєвого дискомфорту, окрім естетичної проблеми.

Порушення цілісності зуба в межах дентину - природного шару, що знаходиться під емаллю - є більш серйозним. Ігнорування такого ушкодження з часом призведе до значного підвищення чутливості зуба і виникне тривала реакція на гаряче, холодне, солодке та кисле. А саме місце сколу може стати “вхідними воротами” для інфекцій ротової порожнини.

Якщо ж відколовся досить великий шматок зуба, найбільш імовірно, має місце пошкодження пульпарної камери, що розташована ще глибше. У такому випадку буде дуже сильний біль, пульсуючого характеру. Пам'ятайте, що зволікати за таких умов не варто ні в якому разі. Терміново звертайтеся по стоматологічну допомогу, бо можливим потенційним ускладненням є повна втрата зуба.

Якщо ж зуб відламався повністю, але його корінь ще залишився у яснах - обов'язково необхідно звернутися по допомогу в екстреному порядку. Адже є шанс все ще зберегти зуб. Таке ускладнення може трапитися при розповсюдженому каріозному процесі біля шийки зуба.

Що робити, якщо відколовся зуб?

Насамперед при огляді у кріслі стоматолога лікар оцінить стан та обере оптимальну тактику лікування. Основним завданням кваліфікованого спеціаліста буде відновлення естетичної та функціональної складової зубного ряду. Залежно від величини дефекту вам можуть бути запропоновані такі варіанти:

  • При мінімальному сколі емалі можливо буде обійтися поліруванням пошкодженої поверхні.

  • Пломбування зуба композитним матеріалом або фотополімером при більш значному відколі зуба.

  • Встановлення вінірів або люмінірів найкраще підійде, якщо був пошкоджений передній ряд зубів. Така художня реставрація зубів може повністю відновити красу вашої посмішки та захистити надалі від повторного травмування тканини зуба.

  • Встановлення накладок.Такий метод застосовується для жувальних зубів, не даючи при цьому деформації та усадок з часом. Їх анатомічна форма повністю відновлюється, а сама поверхня буде більш стійкою до зовнішніх впливів.

Якщо відколовся шматочок від металокерамічної коронки

За таких умов усунути проблему самостійно точно не вийде, а погіршити ситуацію, намагаючись заклеїти або скріпити пошкодження досить легко. Хоча металокерамічна коронка досить міцна за своєю структурою, проте від подібних ситуацій не може бути застрахований ніхто. Як потрібно діяти у такій ситуації?

По можливості збережіть відламаний шматочок та у терміновому порядку зверніться до стоматолога. Намагайтеся мінімізувати механічний вплив на куксу зуба. Якщо ж відлам трапився під корінь разом зі штифтом, ви маєте пам'ятати про ризик інфікування.

Досвідчений спеціаліст обере найбільш досконалу тактику лікування. Варіантами вибору будуть:

  • встановлення коронки назад, за умов, якщо і сама металокерамічна конструкція, і корінь зуба залишилися не ушкодженими;

  • встановлення нового штифта, при тому, що зуб залишився у задовільному стані;

  • імплантація протезу, коли корінь зуба підлягає видаленню.

Відколовся шматок жувального зуба



Скол жувального зуба має свої особливості, у порівнянні із зубами переднього ряду. Ще більш проблематичним являється пошкодження зубів мудрості.

Варто зазначити, що відкол за відсутності лікування дуже швидко призводить до карієсу, розвитку пульпіту та періодонтиту.

Труднощі лікування таких зубів полягають у їх важкодоступності та анатомічній будові каналів.

Якщо порушена цілісність зуба, але збережений корінь та відсутнє запалення - є високий шанс того, що його вдасться врятувати. В інших випадках потрібно замислитись про можливу імплантацію.

Відколовся зуб із пломбою чи біля ясен: чим загрожує несвоєчасне звернення до стоматолога

Іноді скол зуба вважають не терміновою проблемою і відкладають візит, попри тривожні симптоми. Але чи правильною є така тактика?

При виникненні такого дефекту порушується цілісність зуба, а отже і його захисна функція. Спочатку - посилюється реакція на температуру. Гаряча і холодна їжа викликають неприємні відчуття.

Далі, виникає постійний біль. Значно зростає ризик інфікування, приєднується запалення прилеглих тканин і як наслідок - потенційна втрата зуба та неповноцінне функціонування всього жувального апарату. Але пам'ятайте, що досвідчений фахівець завжди допоможе у виборі грамотного лікування, що дозволить зекономити кошти та час.



1