Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Головна » Симптоми передменструального синдрому, як з ним упоратися і що робити

Симптоми передменструального синдрому, як з ним упоратися і що робити

Симптоми передменструального синдрому, як з ним упоратися і що робити

Передменструальний синдром – це патологічний стан, що у другій половині менструального циклу, за 3-12 днів на початок менструальної кровотечі. ПМС характеризується порушеннями психоемоційного та фізичного стану пацієнтки.  Кожна друга жінка після 30 років та кожна п'ята до 30 років постійно або періодично відчувають патологічні симптоми синдрому. Враховуючи порушення зі сторони жіночої репродуктивної системи, фахівці  призначають негормональні ліки  Мастодінон для лікування передменструального синдрому, фіброзно-кістозної мастопатії, та болю в грудях. Для ознайомлення  з лікарським засобом варто відвідати сайт mastodynon.com.ua з повною інструкцією по використанню препарату.

Причини виникнення ПМС

Головна причина виникнення ПМС – це щомісячні коливання рівня гормонів в організмі жінки. Організм більшості жінок зазнає змін без серйозних порушень у стані здоров'я. Але у частини жінок це викликає проблеми зі здоров'ям і пригнічення психічного стану, адже підвищення рівня деяких гормонів викликає зниження вироблення ендорфінів, які відповідальні за гарний настрій.

Однозначної відповіді, чому частина жінок страждає від передментсруального синдрому у гінекологів, немає, але є кілька факторів, що привертають увагу. Більшою мірою патології схильні жінки:

 • які відчувають постійні стреси або перебувають у депресивному стані;
 • перенесли інфекційні захворювання ЦНС;
 • які мають в анамнезі штучні переривання вагітності (аборти);
 • травми, що перенесли, або оперативні втручання на жіночих статевих органах;
 • які страждають на гормональні порушення різного генезу;
 • що займаються розумовою діяльністю.

Погіршенню загального самопочуття також може сприяти несприятливий мікроклімат у сім'ї або на роботі, шкідливі звички, неправильне харчування (переважання жирного та солодкого в раціоні, при дефіциті овочів та фруктів), авітамінози, малорухливий спосіб життя та ін.

Симптоми патології

Порушення можуть виявлятися з боку нейропсихічної діяльності та виражатися в порушеннях сну, головного болю, депресії запаморочення, перепадах настрою, дратівливості, підвищеної стомлюваності, плаксивості тощо. Цефалгічну форму ПМС характеризують сильні головні болі, аж до мігреноподібних, які можуть викликати напад нудоти та блювання, нервозність, безсоння, тахікардію та серцеві болі.

Скупчення рідини в органах, що викликає набряки обличчя та кінцівок, сильна спрага, на фоні зниженого сечовиділення характерні для набрякової форми ПМС. Кризова форма виявляється у нападах панічного страху та стрибках рівня АТ.

Основною ознакою наявності ПМС є періодичність виникнення патологічних симптомів, що виникають за кілька днів до менструації і практично зникають з моменту початку менструальних кровотеч.

Діагностика захворювання

Діагноз «Предместруальний синдром» лікар гінеколог ставить виходячи зі скарг пацієнтки та даних обстеження. Як правило, при ПМС жінка перебуває у стані агресії чи депресії. Для неї характерна неврівноваженість, різкі перепади настрою, дратівливість. Крім того, пацієнтку може турбувати:

 • поганий настрій, почуття страху, туги, безвиході;
 • відсутність інтересу до життя та беземоційність;
 • зміна харчової поведінки, напади булімії, підвищення ваги;
 • зниження працездатності, пам'яті, уваги;
 • порушення сну та постійна сонливість;
 • біль та набряки молочних залоз;
 • біль різної локалізації – головні, суглобові, м'язові;
 • загострення хронічних захворювань.

Залежно від кількості патологічних симптомів та тяжкості їх перебігу можна говорити про легку чи тяжку форму патології. Крім обстеження у гінеколога та залежно від наявних симптомів може знадобитися консультація кардіолога, невролога, ендокринолога, психолога чи психотерапевта, а також інструментальні дослідження органів малого тазу, лабораторна діагностика.

Лікування ПМС

Лікування ПМС завжди має комплексний характер і включає медикаментозну терапію, зміни способу життя раціону харчування, ЛФК, фізіопроцедури. Медикаментозна терапія полягає у прийомі заспокійливих седативних засобів, вітамінно-мінеральних комплексів, болезаспокійливих та фітопрепаратів – відварів трав, які мають заспокійливі, сечогінні властивості. При гормональних порушеннях необхідне проведення гормональної терапії. Також пацієнтці необхідно внести зміни до свого способу життя, харчування, фізичної активності.

Як зменшить прояв ПМС?

Крім прийому медикаментів, щоб полегшити симптоми захворювання на цей період:

 • обмежити вживання міцного чаю, кави, алкоголю, гострих приправ та прянощів;
 • позбутися шкідливих звичок;
 • обмежити споживання рідини до 1,5 літрів на добу;
 • обмежити вживання жирної їжі та солодощів;
 • більше вживати  продуктів багатих кальцієм, магнієм, рослинною клітковиною та вітамінами групи В.

Пацієнткам із ПМС для зменшення патологічних симптомів необхідно:

 • нормалізувати режим дня, з повноцінним сном та відпочинком не менше 8 годин;
 • збільшити рухову активність, більше гуляти на свіжому повітрі. Усі фахівці зазначають, що збільшення рухової активності та регулярні заняття спортом значно зменшують вираженість симптомів ПМС.
 • для зменшення психологічної напруги добре займатися медитацією, йогою та іншими заняттями на релаксацію, при тяжких психологічних порушеннях необхідна допомога фахівця.

Кожній жінці репродуктивного віку важливо знати, що передменструальний синдром та пов'язані з ним порушення фізичного та психологічного стану піддаються корекції та потребують своєчасного лікування.1