село Улянівка

Населення становить 594 осіб.

Головна » Села » Улянівка

село Улянівка

Улянівка – село Переяслав-Хмельницького району, розташоване на Північному сході від міста Переяслав-Хмельницький за 30 км, 50 км на північний схід від залізничної дороги міста Яготин, 60 км. на північ від залізнодорожної станції «Переяславська» та 60 км. на південь від міст Черкаської області Канів та Золотоноша.

До адміністративно територіального устрою сільської ради входить два населені пункти: село Улянівка та  село Тарасівка. Громадський центр знаходиться в селі Улянівка.

Символіка села Улянівка

Герб територіальної громади має прямокутну форму з заокругленою нижньою частиною. На передньому плані з правої сторони герба зображено колос пшшениці, що символізує добробут та достаток в оселях родин. На фоні колоса зображено зелений листок, як символ життя та віри в майбутнє. З верхнього лівого кута опускаються два променці сонця, як символ благої звістки, що об’єднують два села в одну громаду. Вся композиція зображена на жовто-блакитному фоні та обрамлена рамкою зеленого кольору.

Прапор являє собою полотнище жовто-блакитного кольору з зображенням в центрі прапора колоса пшениці на фоні зеленого листка. Прапор обрамлений зеленою рамкою.

Історія села Улянівка

В роки XX ст. на родючі землі князя Горчакова, які були конфісковані радянською владою, почали селитися жителі сусіднього села Пологи-Яненки, так, у 1922 році серед широкого степу на мальовничих берегах річки Броварки виникло село Улянівка.

Існує декілька версій щодо походження назви села, за однією з них, село названо в честь служниці чи кухарки на ім'я Уляна, що працювала у князя Горчакова і дуже полюбляла милуватися розкішною природою земель князя, за іншою – назва «Улянівка» пішла від справжнього прізвища В.І.Леніна – Ульянов.

На початку 1925 року було створено  товариство спільного обробітку землі, у 1929 році в селі Улянівка була організована комуна «Грім», що згодом була переіменована на артіль імені Ульянова. У 1930-1931 роках в селі Улянівка було утворено колгосп імені Молотова, який згодом назвали іменем Мікояна.

Голодомор 1932-1933 років - один із страхітливих злочинів сталіншини, не оминув і новостворене село. Імена усіх жертв голодомору у селі не вдалося встановити, відомо цифру у 897 осіб, що значаться у списку Київського обласного державного архіву, це жителі трьох сіл: Пологи-Яненки, Улянівка та Тарасівка. У розділі «Причина смерті за офіційними даними» вказано - виснаження організму або від слабкості.

В роки Великої Вітчизняної  війни, більше 300 місцевих жителів пішли на фронт захищати рідну землю, з них не повернулося 166 чоловік. Нині, їх імена викарбувані на плитах братської могили у центрі села, а при в’їзді до  села знаходиться братська могила воїнів Радянської Армії, які померли в шпиталі від ран у вересні-грудні 1943 року. У 2015році було відкрито меморіальну дошку учасників Другої Світової війни,які пішли з життя після  Дня Перемоги.

Не менш трагічною сторінкою в житті села, як і всього українського народу - відправка молоді на каторжні роботи в Німеччину. У списках остарбайтерів – 56 юнаків і дівчат, що є вихідцями сіл Улянівка та Тарасівка.

Після звільнення Переяславщини від німецько-фашистських загарбників 21 вересня 1943 року в Улянівці і Тарасівці почався період відбудови. Жителі сіл збирали кошти в фонд оборони і на будівництво танкової колони «Колгоспник Переяславщини». Силами стариків, жінок і дітей відбудували ферми, підтримали ініціативу трудящих району по вирощуванню птиці для фонду. Дійсно великий героїзм проявили жінки під час осінньо-весняної посівної роботи 1943-1944 років. В колгоспі було зорано більше як 30 га землі. Не зважаючи на відсутність техніки, був вирощений непоганий врожай на ті часи - в середньому по 13 ц з гектара.

Цей відбудовчий період співпав з новою трагедією українського села - голодомором 1946-1947 років, хоча він мав менші втрати ніж у 1932-1933 роках. Життя колгоспників не стало кращим і після подолання голоду, бо радянський уряд запровадив непосильно великі сільськогосподарські податки, навіть на птицю, городину і фруктові дерева. Тому багато жителів змушені були вирубувати сади, щоб не платити податки.

Новим етапом в історії села стало створення у 1964 році держплемзаводу «Колос», який об'єднав два села Улянівка (835 чоловік) та Тарасівка (533 чоловіки). Основне завдання племзаводу - селекційно-племінна робота, виведення і вдосконалення стада симентальської породи. Допоміжними галузями стали племінне свинарство, виробництво зерна та вирощування цукрових буряків. Очолив племзавод Світличний Володимир Георгійович.

З 1970 до 1994 року керівником племзаводу «Колос» був Стріха Григорій Якович. Саме в ці роки село і господарство досягли вершини розвитку. Було побудовано багато будинків в центрі: дитячий садок, двоповерхова середня школа, магазин, їдальня, лазня і котельня, фельдшерсько - акушерський пункт, житлові будинки для вчителів і спеціалістів господарства.

Починаючи  з  30-х років в селі працювала початкова школа, після закінчення початкової освіти, діти продовжували навчання у Полого-Яненківській семирічній школі. Середня школа в Улянівці відкрилася лише у 1977 році.

В роки Афганської війни, воїнами інтернаціоналістами стали улянівці: Савицький Василь Васильович, Пилипенко Григорій Олександрович,  Рубан Анатолій Іванович. Сьогодні, незалежність нашої держави відстоюють: Одинець Анатолій  Віталійович, Жерепа Віктор Борисович, Могилевич, Віталій Валентинович, Ємець Іван Миколайович, Глушко Роман Васильович, Ходько Вадим Олександрович, Михняк Владислав Петрович, Мардело Василь Миколайович, Шубін Володимир Миколайович.

За часів сучасної України, в Улянівці працює НВО «ЗОШ I-IIIст. – ДНЗ», наповнюваність дітей в навчальному закладі становить - 110 чоловік. При закладі культури діє сільська бібліотека, творчий колектив «Райдуга» та дитячі клуби за інтересами.

Землі територіальної громади орендують місцеве ТОВ «Племзавод Колос», ФГ «Волошка», ПП «Євросем». На території села працюють чотири приватних магазини та будується мінімаркет ПП «Євросем».

Еколого-географічні особливості села Улянівка

Екологічною особливістю села є його розташування у межах  українського щита і його північно-східного схилу до Дніпровсько-Донецької западини, що має різновіковий і строкатий склад осадових гірських порід. Це  різнокольорові  глини,  сланці та піски, про їх місцезнаходження свідчить утворення так званого глинища, яке  розміщене в східній частині Улянівки. На межі сіл Пологи Вергуни і Улянівка є родовище карбонантної  глини, придатної для виробництва цегли, а в північно-східній частині села трапляються піски різного віку, пов’язані з четвертинними відкладами.

Поверхневі води села представлені ставами та болотами, але у зв’язку з побудовою у 80-х роках зрошувального каналу, озера висохли. Характерною рисою ґрунтів є велика потужність гумусових горизонтів чорнозему, що  досягає більше ніж 100см. В урочищі Кугум  та Дібровка зустрічаються червонокнижні квіти – Підсніжник звичайний (Galanthus nivalis) та сон-трава (Pulsatilla).

Персоналії

Демиденко Єфросинія Панасівна

Каплюк Віра Сергіївна

Марченко Іван Лаврентійович

Пам'ятки

Меморіальна дошка учасників Другої Світової війни, які пішли з життя після  Дня Перемоги

У 2015 році біля меморіалу загиблим воїнам у Другій світовій війні, в центрі села Улянівка, з нагоди відзначення 70-ї річниці закінчення Другої Світової війни  було відкрито меморіальну дошку учасників Другої Світової війни,які пішли з життя після  Дня Перемоги. Ця меморіально дошка була відкрита за кошти і проект Каплюк Віри Сергіївни – активіста громади, Почесного громадянина Переяслав-Хмельницького району.

Літ-ра: Авраменко Ю.В., Вони були остарбайтерами…=Sie warenOstarbeiter…- А21 Розповіді колишніх бранців нацистської Німенчинни з Переяславщини про їхнє перебування в Третьому рейху:[До 65-тої  річниці закінчення Другої світової війни]/Юрій Авраменко, Віра Каплюк.-Переяслав-Хмельницький: СКД, 2010.-254с.:іл..; Авраменко Ю.В. Голодомор 1932-33 років в Україні та на Переяславщині. Записи Віри Каплюксвіжчень про Голодомор 1932-33 років жителів сіл Натягайлівка, Пологи Вергуни, Пологи Яненки, Улянівка, Тарасівка Переяслав-Хмельницького району Київської області.-Переяслав-хмельницький: ПП «СКД», 2008.-240с.: фото Ю.Авраменка, В.Каплюк;  Кролевець К., Каплюк В. Сторінки історії Улянівки та Тарасівки: наукове видання – Переяслав-Хмельницький: ПП «СКД», 2014.- 256с.; Записано зі слів автора проекту «Меморіальна дошка учасників Другої Світової війни» Каплюк В.С.

Упорядник матеріалів: Анна Скляренко

Центр села УлянівкаБратська могила воїнів, загиблих в роки Другої Світової війниСамодіяльний колектив РайдугаМеморіальна дошка учасників Другої Світової війни, які пішли з життя після Дня Перемоги