Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Інформація

Населення становить 704 особи

Головна » Села » Світанок

село Світанок

Село Світанок знаходиться в межах древньої праслав’янської землі, що в після-трипільську добу належала полянам. В семи кілометрах від Світанку було колись старезне село Комарівка, яке було затоплене водами Канівського водосховища при спорудженні однойменної гідроелектростанції. Перед затопленням у Комарівці проводились археологічні розкопки, які виявили, що безперервний культурний шар тут складає щонайменше сім тисяч років.

Ця  земля полита потом і кров’ю наших пращурів-трипільців, які створили свою велику цивілізацію за тисячу років до Шумеру, Єгипту, Індії, Давньої Греції… Ця земля густо усіяна древніми курганними могилами скіфів ( скитів, сківів, сколотів), яких не могли звоювати ні римляни, ні Македонський, які пройшли до Ірану та Індії  й упродовж віків вершили там історію.

Ця земля стала й найдавнішим осердям Києво-Руської держави - Переяславським князівством.

Офіційною датою заснування села Світанок вважається 1932 рік. Насправді ж, на цих безлісних і майже безводних  двох тисяч гектарів чорнозему задовго до цього страшного року – року початку Голодомору, жили в своїх хутірцях і  працювали на своїх ланах українці-землероби. Найзаможнішим з-поміж них був Пампушка, якого розкуркулили при колективізації і разом з дружиною та п’ятьма дітьми вивезли на Соловки. Жоден з них не повернувся. Прізвища інших хуторян не збереглися, за винятком Кошель,проте ще на початку 60-х років ХХ століття здичавілі сади їхніх осель називали за їхніми іменами: Гришин сад, Васильків сад,і, звісно ж був

Ще й Кошелів сад. А ближче до рожка озерещанського лісу, до тих таки 1960-х років , жила велика родина на прізвище Мичка.

Успішно провівши колективізацію, районне начальство залишило майже всі перелічені господарства без господарів, а землю - без землеробів. Тоді було вирішено із навколишніх сіл, які тулилися поближче до річок та  ставків якось заманили на ці землі селян. Отож, у Хоцьках, Озерищі, Софіївці, Віненцях, Лецьках, Пологах-Вергунах, Полгах-Чобітьках та Пологах-Яненках влада оголосила, що в господі Пампушки поставили великий казан з баландою і тим, хто захоче там жити  й  працювати, її видаватимуть безкоштовно. Охочих набралося шість незаміжніх дівчат  від 17 років і дванадцять таких само неодружених хлопців. Над ними поставили бригадира назвавши це утворення «15-річчя Жовтня». В радгоспі ніхто не помер з голоду, в той час, як у Пологах-Яненках із чотирьох тисяч людей вимерло понад дві тисячі, а у Віненцях - кожен третій.

Під цією назвою поселення проіснувало аж до 1965 року, коли після проведення  конкурсу на кращу назву, й стало Світанком. Стосовно автора самої назви існують дві версії. Перша- офіційна назву придумав один із першопоселенців - Максим Буряк. Друга  – напівдетективна: назву придумав молодий, на той час, романтичний водій місцевого радгоспу, поет-аматор Олексій Кононенко, а покійні тепер Максим Буряк та керуючий радгоспу Іван Дереча привласнили цю назву, оскільки за неї належала премія в двадцять п’ять карбованців ,яку вони чесно й поділили між собою.


1