Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Інформація
село Пологи–Яненки

Населення становить 624 осіб
Телефонний код — 4567
Займає площу 5,43 км²

Головна » Села » Пологи–Яненки

село Пологи–Яненки

Пологи-Яненки - село Переяслав-Хмельницького району розташоване за 27 км від районного центру, у заплаві річки Броварки. Площа села становить - 5,43 км2. Загальна кількість населення  -  624 чол.

Нинішня назва села походить від назви географічного розташування. Слово «пологи» у багатьох місцях Лівобережжя означає «степова западина», «поділ», «рівнинні луки й сінокоси». Яненка – одна з давніх назв річки Броварка, на березі якої і знаходиться село. З інших відомостей з’ясовується, що друга складова назви ймовірно пов’язана з іменем власника тутешніх земель – переяславського бургомістра Івана Яненка, який відписав жінці цей самий тоді ще хутір на Пологах. Назва села Пологи згадується в документі «Опис України» Гільйома Де-Боплана.

Символіка села Пологи-Яненки

Символами села Пологи-Яненки є герб, із зображенням лелеки, що символізує довголіття і добробут та прапор  з двох кольорів: жовтий колір -  символ хліборобства, зверху і з низу накриває блакитний колір, що означає мирне небо.

Історія села Пологи–Яненки

Перші археологічні згадки про місцеві поселення припадають на II-IV ст., тобто період черняхівської культури. У той час тут існувало урочище Просяницьке – перше поселення на території сучасного села.

Про козацьке походження мешканців села свідчать історичні факти 20-літнього листування яненківських козаків із сенатом щодо законного визнання за ним права проживання на цій території та користування місцевими землями.

У 1922 році малі господарства села об’єдналися та створили товариство спільного обробітку землі. У 1929 році утворилися перші два колгоспи «Незаможник» і «Грім», який згодом перейменували в колгосп імені Ульянова. В ці ж роки збудовано семирічну і дві початкові школи, акушерський пункт, дитячі ясла та клуб. Тоді у Пологах – Яненках проживало 1113 осіб, з них 50 чоловік мали семирічну освіту.

В 1930 році в селі із населенням 4050 жителів, утворюються  колгоспи імені Калініна та імені Молотова. В роки примусової колективізації розкуркулено 11 сімей.

Згідно книги «Голодовка 1932-1933 роки на Переяславщини», яку підготували і видали  науковці Переяслав-Хмельницького музею, кількість жертв голодомору в 1933 році у селі Пологи-Яненки становить 2000 чоловік, з них поіменно встановлено 912 жителів. В пам’ять про убієних на сільському кладовищі встановлено дерев’яний хрест.

Значних  втрат зазнали яненківці і від жахливої німецької окупації, кількість загиблих в бойових діях в роки Другої світової війни  налічує – 190 чоловік. В пам'ять воїнам, на території села Пологи-Яненки встановлено пам’ятний монумент.

У 70-х роках у місцевому радгоспі «15-річчя Жовтня», що мав статус державного племінного підприємства, для потреб усієї республіки розводили корів-сименталок, найкраще придатних для машинного доїння. Колектив держплемзаводу став ініціатором і переможцем Всесоюзного змагання тваринників. У 1995 році держплемзавод   перейменовується  на «Яненківський», а через п’ять років він змінив і форму власності – став відкритим акціонерним товариством з 25% -ою часткою державного майна.

Починаючи з 1943 року Полого-Яненківська сільська рада, окрім даного села, включала і території ще трьох навколишніх – Улянівки, Тарасівки та Світанку. Після адміністративного реформування у серпні 1994 року до її складу входять тільки Пологи-Яненки.

Основне багатство с. Пологи-Яненки - земля, яка і визначає економічний розвиток. родючі ґрунти , багаті на чорноземи, сприяють розвитку рільництва та хліборобства. Починаючи з 2010 року на території Полого-Яненківської сільської ради земельні ділянки (паї) орендують два господаства: ПАТ Племзавод «Яненківський» керівник Овчаренко Віктор Михайлович, фермерське господарство «Колосок» керівник Кузьменко Олександр Іванович. Основні напрямки спеціалізації підприємств сільськогосподарського виробництва - рослинництво.

Нині в селі функціонує дитячий навчальний заклад «Берегиня», діти шкільного віку здобувають освіти в Улянівському НВО «ЗОШ І-ІІІ ст.- ДНЗ».

В селі розміщений фельдшерсько-акушерський пункт.

В 1966 року введено в експлуатацію сільський Будинок культури. Сьогодні, при  Будинку культури функціонують любительські об'єднання, клуби за інтересами, творчі колективи, також діє бібліотека-філіал.

Коли на сході України розгорнулася війна з російським окупантом, на захист  Батьківщини стали й  яненківці: Олександр Катреча, Ігор Бицюра, Володимир Рубан та Юрій Герштун.

Літ.-ра: Авраменко Ю.В., Каплюк В.С., Вони були остарбайтерами…=Sie waren Ostarbeiter…Розповіді колишніх бранців нацистської Німеччини з Переяславщини про  їхнє перебування у Третьому рейху: (До 65-тої річниці закінчення другої світової війни) – Переяслав-Хмельницький:СКД, 2010.-254 с.: іл..; Михайло Лесик. Циблі - моє рідне село на Переяславщині (Спогади). – Переяслав-Хмельницький, 2011. – 280 с.

Упорядник матеріалів: Анна Скляренко

Пам'ятний монумент загиблим односельчанам у Другій світовій війніБудинок культури, с. Пологи-Яненки

1