Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Інформація

Кількість жителів у Пологах-Вергунах становить 1100 чоловік, село займає площу 1740 га. Працює середня школа, де вчиться 169 учнів, діють також всі заклади соціальної інфраструктури.

Головна » Села » Пологи-Вергуни

село Пологи-Вергуни

Пологи-Вергуни (в минулому — Вергуни, Середні Пологи) — село в Украні, Переяслав-Хмельницькому районі розташоване за 25 кілометрів від районного центру, міста Переяслав-Хмельницький.

Гінці реєстрового козацького війська, їдучи із Запорізької січі до Речі Посполитої і назад, мали б десь зупинитися для переміни коней та перепочинку. Якийсь козак Вергун облюбував був для цього місцину у заплаві річки Броварка на південному заході від Переяслава. Згодом там утворився хутір Вергунівське, цю подію приписують до 1622 року. Потім поселення переросло у село Пологи-Вергуни. Слово «пологи» в багатьох місцях лівобережжя означає «степова западина», «поділ», «луги й сінокоси». Саме в такій місцині й розташувалося поселення.

До речі, про переяславські Пологи-Вергуни, точніше його вихідців, згадується в історії кількох поселень нинішньої Кіровоградщини. У пошуках заробітків вергунів ці ішли на промислові будови південних країв, а робітничі селища, де вони поселилися, переймали і їхню назву. Зокрема, селище Пологи (1795 р. заснування), Нові Пологи (1887 р.) завдячують своєю назвою саме нашим людям.

З кінця 18 ст. Пологи-Вергуни належать князю Горчакову, який мав тут знаменитий цегельний завод. У Пологах-Вергунах жили заможні господарі, на початку 19 ст. вергунівці  мали 24 водяних млини, діяла сільська управа, церква і церковно-приходська школа, скоб’яна крамниця, шинок. Двічі на рік у Пологах-Вергунах проходило велике ярмаркування.

За даними на 1859 рік у власницькому та казенному селі Переяславського повіту Полтавської губернії, мешкало 1779 осіб (881 чоловічої статі та 898 — жіночої), налічувалось 328 дворових господарств, існувала православна церква.

Станом на 1885 рік у колишньому державному та власницькому селі Ташанської волості мешкало 2456 осіб, налічувалось 438 дворових господарств, існували православна церква, школа, постоялий будинок, 2 лавки та 48 вітряних млинів.

За переписом 1897 року кількість мешканців зросла до 2693 осіб (1362 чоловічої статі та 1331 — жіночої), з яких 2684 — православної віри.

В селі Пологи-Вергуни до голодомору було 900 дворів та проживало 3599 чол. (1926 р.). В 1928 році була створена комуна «1 Травня», організатором якої був Глоба П.Я. У церкві зробили клуб і школу лікнепу у будинку попа поселили на квартирі вчителів. Згодом виникли колгоспи ім. Кірова та ім. Леніна. Під час примусової колективізації і штучного Голодомору померло – 900 чол., з них поіменно встановлено – 548 чол.

Село не уминуло загальноукраїнські історичні етапи – епоха колгоспів, голодомору 33-го під час якого саме тут вимерло чи не найбільше людей в районі, село втратило 2/3 свого населення, більше половини всіх чоловіків – вергунівців не повернулися з фронту Великої Вітчизняної війни. Останньою значною подією в селі було будівництво мікрорайону для переселенців із зони Чорнобильської аварії 1986 року.

У районі тай не тільки, Пологи-Вергуни славні своїми творчими традиціями – більше 50 років тут діє народний аматорський драматичний театр, яким незмінно керує режисер Павло Кузьмович Янчук.


1