село Переяславське
Переяславське — село в Україні, Переяслав-Хмельницького району Київської області, географічно розташований на відстані 90 км від м. Києва в південно-східному напрямку та 78 км Південно-Західної залізної дороги із залізничною станцією Переяславська і 30 км від районного центру - міста Переяслав-Хмельницький. Поруч з селом проходить автомагістраль Київ-Харків.
Село Переяславське почало засновуватися біля залізничної станції Переяславська, що бала єдиним вихідом до залізниці Переяславського повіту. Сама залізниця Київ–Полтава була побудована в 1898 році. З того часу почало заселятися село. Перші поселенці були з села Козлів. Із 1900 року будується пост чергового залізничної станції, переяславські купці будують зерносклади і поряд будуються нові оселі. Переселенці будувалися навколо залізничної станції, а самі йшли працювати на залізницю. На 1910 рік в селі проживало 200 чоловік.
Народжувалося село, поселялися сім’ї, народжувалися діти. Йшов невблаганний час і змінювалися суспільні відносини, що вимагали від людей освіти, знань. Спочатку дітей навчали самотужки, вдома, хто як умів, оскільки школи в селі ще не було. А вже в 1919 році, хоча село складалося ще лише з 22 дворів, було відкрито першу початкову школу. Першим директором школи в історії села став Добровольський Сергій Тимофійович. Населення старшого віку здобувало освіту в лікнепі, що розміщувався в цій же школі і працював вечорами.
Після остаточного встановлення радянської влади в 1920 році в селі Переяславське розвивається молодіжний рух. З’явилися перші комсомольці і піонери. Але офіційно першу піонерську організацію в селі зареєстровано в 1927 році. Першим піонервожатим був Кравцов Михайло Якович.
Війна принесла розруху і перевернула життя багатьох людей. З фронту не повернулось 156 земляків. В центрі села загиблим в роки Великої Вітчизняної війни односельцям встановлено Обеліск Слави на якому викарбувано їхні імена та Братська могила в якій поховано 120 воїнів, із них 35 офіцерів та 85 сержантів і солдат. За мужність і відвагу, виявлені на фронтах Великої Вітчизняної війни в боротьбі проти німецько-фашистських загарбників, 232 жителів села нагороджено орденами й медалями. Біля станції Переяславська партизани загону, яким командував Герой Радянського Союзу О.В. Тканко, пустили під укіс два військові ешелони ворога.
Сільська рада відновила свою діяльність 22 вересня 1943 року після визволення території Переяслав-Хмельницького району від тимчасової німецької окупації і продовжує свою діяльність по даний час. З 1943 по 1969 рік сільська рада називалася Станціоннопереяславською, а з 1969 року по даний період має назву так як і село - Переяславська. До 1989 року сільська рада знаходилась у пристосованих приміщеннях. У 1989 році побудовано окреме адміністративне приміщення сільської ради, за сприяння голови Переяслав-Хмельницького райвиконкому Дзюби Віктора Корнійовича.
В 1971 році розпочалось будівництво комбікормового заводу і здано в експлуатацію в 1974 році, після чого до нього було приєднано заготзерно і цей комплекс став називатись Переяславський експериментальний комбінат хлібопродуктів. Паралельно з будівництвом комбінату будувалось і житло для його працівників, спочатку було побудовано три вісімнадцяти квартирні житлові будинки, пізніше, у 90 роках ще збудовано два вісімнадцяти квартирні будинки.
В 2003 році проведена оптимізація навчальних закладів, після чого школа стала називатися Переяславське навчально-виховне об’єднання «Загально-освітня школа І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад».
Видатні земляки:
- за високі досягнення в сільському господарстві були нагородженні:
Орденом Леніна - Лой Мусій Денисович;
Орденом Трудового Червоного Прапора - Лимаренко Іван Кирилович, Ковалівський Іван Денисович; - за високі досягнення в галузі освіти – орденом „Знак Пошани” - Лой Ніна Григорівна;
- за досягнення в галузі промисловості - орденом Трудового Червоного Прапора” - Третяк Василь Павлович.
Сучасність населеного пункту - в даний час на території села знаходяться такі підприємства та організації:
- ПАТ „Переяславський експериментальний комбінат хлібопродуктів”, одне з найбільших підприємств на території села, голова правління Ярощук Олександр Васильович, на підприємстві працює понад 150 працівників. Підприємство реалізую м’ясну продукцію під торгівельною маркою «П’ятачок». Види діяльності підприємства: виробництво готових кормів для тварин, виробництво та переробка м’яса, оптова торгівля зерном, насінням та кормами для тварин, діяльність їдалень, виробництво продуктів борошномельно-круп’яної промисловості;
- ТОВ СП "Нива Переяславщини" займається вирощуванням сільськогосподарської продукції, в оренді має понад 15000 га землі, з них 456 га землі Переяславської сільської ради, функціонує свинокомплекс потужністю 32000 голів; Керівником цих двох підприємств є Герой України - Мостіпан Олександр Олексійович.
- Державне територіально-галузеве об’єднання „Південно-Західна Залізниця”, вид діяльності: вантажний залізничний транспорт, пасажирський залізничний транспорт;
- три підрозділи шляхових будівельних організацій, в т.ч. один асфальтний завод. Ці організації мають такі види діяльності: будівництво автострад, доріг, вулиць, залізниць, злітно-посадкових смуг на аеродромах, функціонування автомобільного транспорту;
- ТОВ БРСМ "Нафта" займається оптовою та роздрібною торгівлею палива, технічне обслуговування та ремонт автомобілів;
- фермерське господарство „Пролісок”, вирощування сільськогосподарських культур;
- працює п’ять торгівельних закладів, де широкий вибір продуктових та промислових товарів, функціонує куточок „Ритуальних послуг”;
- працює навчально - виховне об’єднання „Переяславська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад” де навчається 92 дітей та 60 дітей відвідує дошкільний заклад освіти, керівником даного об’єднання є Корнієнко Роман Феліксович;
- в селі функціонує амбулаторія загальної практики - сімейної медицини, де працює два лікарі, три медичні працівники середньої ланки, молодша медсестра та водій. Головний лікар амбулаторії Дураков Олексій Іванович. Медичний заклад забезпечений транспортом, при амбулаторії працює аптечний кіоск;
- в селі працює: відділення зв”язку, перукарня, сільський будинок культури, філіал бібліотеки. При сільському будинку культури функціонують: аматорський колектив, народний фольклорно – етнографічний ансамбль «Переяславка», художній керівник – Серга Віталій Іванович, ;
- на території села зареєстрована церковна громада святого Арх. Михаїла Української православної церкви Київського патріархату, яка проводить богослужіння в пристосованому приміщенні ( приміщення магазину). В 2010 році розпочалося будівництво церкви, на даний час проводяться оформлення приміщення церкви.
Після аварії на ЧАЕС в 90-х роках було розпочато будівництво житлового масиву для переселенців із забрудненої зони та осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Але в зв’язку з відсутністю фінансування введено в експлуатацію всього три будинки, ще частина будинків було передано громадянам, як недобудовані.
На балансі сільської ради перебуває вісім багатоквартирних будинків, які обслуговує комунальне підприємство «Переяславське».
Транспортне обслуговування жителів села здійснюється автобусним сполученням з районним центром м.Переяслав-Хмельницький - село Переяславське, всього 5 маршрутів, та електропотягами ст.Київ-Пасажирський – Яготин та Київ-Гребінка, всього - 18 маршрутів.
В селі проживає три матері, яким присвоєно почесне звання «Мати-Героїня», що народили та виховали п’ять і більше дітей до восьмирічного віку, (Євтушенко О.І., Онищенко М.С., Луценко Г.Ф.).
У селі всього 18 вулиць, усі вулиці мають тверде покриття, з них асфальтовані – 9, кількість домогосподарств - 837, з них будинків – 678, квартир – 159. Майже всі будинки та квартири користуються природним газом, значна частина села має водопровід.
1