Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Інформація

Населення становить 1077 осіб

Головна » Села » Ковалин

село Ковалин

Давня назва села – Ковалі. Поселення ще в старовину називалося «Ковалі і було розташоване по берегах річок Іква і Мазинці. З великого шляху, що йшов з Переяслава до Києва, тяглася дорога до Ковалина і спускалася з гори, де зараз у селі стоїть магазин, а далі річковою долиною – до Дніпра. Це була важка дорога, але безпечна для перевезення товарів на Лівобережжя. Ось тут при спуску з гори і поселилися ковалі. Купці разом з верховою охороною робили біля них привал для ремонту упряжі, щоб підкувати коней, бо в зимку кригою не підкований кінь пройти не може. Так ця місцевість стала називатися «Ковалі». Пізніше пани стали називати його Коваліно, досить часто записуючи це село у купчій, але в народі ця назва остаточно оформилась як Ковалин.

Село присутнє на карті України Боплана 1650 року.

За даними 1859 року село є «власницьким та козачим»; дворів — 126; населення — 966 особи (ч. — 483, ж. — 483); є православна церква, сільське училище та волосна управа.

Влітку 1930 року було організовано дві артілі – «Нове життя» та ім.Шевченка, які в 1931 році об’єднались в одне господарство – колгосп ім. Леніна. Колгосп на той час мав 2081 га землі, з них 1360 га - орної.

В селі Ковалин в 1930 році було 417 дворів та мешкало 2010 жителів. Влітку того ж року було організовано дві артілі – «Нове життя» та ім. Шевченка, які в 1931 році об’єднались в одне господарство – колгосп ім. Леніна. Під час колективізації розкуркулено 7 сімей. До наших днів дійшли фрагменти записів з книги реєстрації смертей за січень-листопад 1932 року, які засвідчують велику смертність дітей і людей працездатного віку. Загальна кількість померлих від голоду – 500 чоловік, з них поіменно встановлено – 40. Поховані жертви Голодомору на сільському кладовищі, де встановлено дерев’яний хрест з написом: «Жертвам Голодомору 1932-1933 рр.».


1