Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Головна » Принцип роботи циркуляційного насосу

Принцип роботи циркуляційного насосу

Принцип роботи циркуляційного насосу

Принцип роботи циркуляційного насоса схожий з усіма типами насосів. Крутний момент від ротора двигуна передається на крильчатку. Крильчатка (або робоче колесо), обертаючись з величезною швидкістю, створює відцентрову силу. Таким способом нагнітається тиск у водяній системі. Завдяки високому натиску, гаряча вода долає опір і проштовхується по всіх ділянках системи опалення. Виходить рівномірний обігрів будинку або квартири.

Пристрій циркуляційного насоса нескладний, електроенергії він тягне не багато, а ефект від його установки очевидний. Всі кімнати в будинку прогріваються однаково і стабільно, при чому, за дуже короткий час, буквально за хвилини. При цьому ви зможете використовувати для опалювальної системи труби меншого діаметру, що знизить витрати газу в котлі.

Щоб отримати стабільний і рівний обігрів будинку, потрібно встановити циркуляційний насос, який можна придбати у спеціалізованого постачальника. При виборі даного пристрою для будинку потрібно брати до уваги не висоту самого будинку до верхньої точки, а довжину прокладених опалювальних труб, а також враховувати їх діаметр. Важливі саме ці показники, оскільки тепло несе не насос, а рідина. При цьому, труба зв’язується  з трубою зворотного ходу, що становить замкнутий контур.

Який насос краще: «сухий» чи «мокрий», в чому їх відмінність

Тип циркуляційного насоса визначається тим, як розміщений у нього ротор, в воді або в сухому середовищі. Залежно від цього фактора, маємо наступні види циркуляційних насосів:

 • з «мокрим» ротором;
 • з «сухим» ротором.

«Мокрий» тип ротора означає, що цей елемент, як і його вал і робоче колесо насоса розташовані в самому теплоносії - воді або іншій рідині. Статор відділений спеціальним нержавіючим сталевим стаканом, інакше вода потрапляла б у електродвигун. Крильчатка працює по аксіально і радіальному типу одночасно, що дає можливість самовивільнення повітря при включенні. Рідина сприяє охолодженню ротора і бере безпосередню участь в мастилі механізмів. В результаті цього шум від роботи насоса низький, майже нечутно його. Через те і ККД в подібних конструкціях теж невисокий. Він ледве сягає 50%. Тому «мокрі» насоси застосовуються в невеликому будинку, де опалювальна система не надто складна і не довга.

«Сухі» циркуляційні насоси відрізняються тим, що ротор двигуна відділений від рідини (води) захисним ущільненням. Це ковзаючі торцеві кільця (як правило, з вугільно-графітових матеріалів). В результаті ми отримуємо більш високу продуктивність, ККД сильно підвищується, досягаючи 80-85%. Але мінусом таких «сухих» конструкцій є високий шум. Тому сфера застосування їх більше націлена на нежитловий сектор. Дуже часто насоси з «сухим» ротором використовуються в системах кондиціонування та охолодження офісів і підприємств.

Насоси з «сухим» ротором, в свою чергу, діляться на три види, які відрізняються формою ущільнень і положенням напірного патрубка:

 1. Блоковий (виконаний за модульним принципом, блокові конструкції легше міняти при ремонті)
 2. Консольний (патрубки на одній осі)
 3. Вертикальний (всмоктуючий патрубок горизонтальний, а напірний - вертикальний).

На що звернути увагу при виборі циркуляційного насоса

Головні технічні характеристики циркуляційних опалювальних насосів:

 • потужність двигуна;
 • продуктивність пристрою;
 • ширина труб;
 • тиск рідини;
 • температура води в опалювальній системі;
 • пропускна здатність газового (або твердопаливного) котла.

Всі зазначені робочі показники позначаються в техпаспорті пристрою. Також маркування агрегату повинно включати:

 • діаметр всмоктувального патрубка і напірного;
 • висоту напору (підйом рідини в метрах);
 • потужність (це обсяг води, яка перекачується за годину роботи). У кожному насосі є три рівня, в залежності від режиму роботи;
 • продуктивність (цей показник визначається довжиною труб в опалювальній системі і їх товщиною).
 • витрата рідини (об'єм) завжди дорівнює потужності.

Встановлюючи циркуляційний насос, варто враховувати ще й втрати тепла. Вони залежать від клімату в даній широті, теплоізоляції стін, фасадів, кількості вікон і їх здатності тримати тепло, а також від якості перекриття між поверхами.

Без хорошого напору в системі подачі води по трубах опалення, рівномірного тепла в будинку не буде. Для домашніх потреб краще брати «мокрий» насос, він працює тихо. Для підприємств, кондиціонерів, охолоджувальних систем на виробництві - краще «сухий» тип ротора, у нього вища продуктивність і потужність, він швидко качає великі обсяги рідин.

Вибір починайте з потужності, проте дуже потужний агрегат для будинку не потрібен. Цей показник має дорівнювати витраті рідини-теплоносія, інакше електроенергія буде витрачатися, а потреби в створенні тиску не буде. Вийде робота «вхолосту».1