Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Інформація
Вознесенський монастир
Адреса
м. Переяслав-Хмельницький, вул. Г. Сковороди, 54

Головна » Mісця » Вознесенський монастир

Вознесенський монастир

Поряд з площею Хмельницького, на вулиці Сковороди, розташований Вознесенський монастир. Ансамбль монастиря почав формуватись у 1695-1700 роках, разом з побудовою величного Вознесенського собору. «Это соборный храм прекрасной, грациозной, полурококо, полувизантийской архитектуры, воздвигнутый знаменитым анафемой Иваном Мазепою…» - так писав про собор Тарас Шевченко. Нині у храмы розміщено Музей-діораму «Битва за Дніпро».

У 1738 році на території монастиря збудували дерев’яний будинок вищої школи – колегіуму. Але через десять років та будівля, як і інші дерев’яні споруди монастиря, згоріла. На її місце у 1753-57 роках поставили нову цегляну.

Переяславський колегіум відомий тим, що у ньому викладав професор піїтики Григорій Сковорода. Тут видатний філософ написав велику кількість своїх творів (зокрема «Сад божественних пісень»). Наприкінці ХVІІІ століття колегіум перетворили на духовну семінарію. Нині у приміщеннях колишнього колегіуму розташувався музей Григорія Савовича Сковороди.

Дзвіниця, що є чи не головною окрасою ансамблю монастиря, була споруджена у 1770-76 роках. Вона вважається видатним зразком українського бароко і домінує над усією центральною частиною Переяслава. У 1782 році до дзвіниці прибудували невеличку Варваринську церкву, але ця споруда була зруйнована між 1941-43 роками.

До ансамблю монастиря входить і будинок колишнього гуртожитку духовного училища, в якому зараз розташовано початкову школу та міську гімназію. Його збудували у 1877 році і до 1917-го використовували за призначенням. З перших років радянської влади до 1941 року тут містився дитячий будинок, у роки гітлерівської окупації – комендатура, а з 1958 по 1996 роки – корпус педучилища. За всі ці роки будівля дуже змінилася – після бомбардувань 1941-43 років довелося відбудовувати ціле крило, а пишне декоративне оздоблення взагалі було втрачено.

Вознесенський соборДзвінниця Вознесенського монастиряВознесенський соборФасад Вознесенського соборуПодвір'я Вознесенського монастиряВознесенський соборДзвінниця Вознесенського монастиряВознесенський соборВознесенський собор (старе фото)

1