Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Інформація
Музей народного сухопутного транспорту

Працює з 9.00 до 17.00
Вихідні дні - понеділок, вівторок

Вартість квитка:
Дорослий - 10 грн.
дитячий - 5 грн.

Вартість екскурсійного обслуговування:
доросла екскурсія - 20 грн.
дитяча екскурсія - 10 грн.

Адреса
м. Переяслав-Хмельницький, вул. Літописна, 2

Телефон
(04467) 5-28-55
Головна » Mісця » Музей народного сухопутного транспорту

Музей народного сухопутного транспорту

Єдиний в Україні Музей народного сухопутного транспорту відкритий у 1993 р. за ідеєю директора заповідника М. І. Сікорського та активної участі наукових співробітників, доглядачів, реставраторів, під керівництвом досвідченого музейного працівника – М.І. Жама.

У павільйоні площею 440 кв. м. розміщено унікальну колекцію оригінальних сухопутних транспортних засобів, які репрезентують розвиток транспорту етнографічної зони Середньої Наддніпрянщини ХІХ – ХХ ст. ст.

Музейне зібрання формувалося впродовж майже 40 років, в фондах якого зберігається 1400 експонатів. У пошуках експонатів були обстежені Київська, Черкаська, Полтавська, Житомирська, Сумська, Запорізька, Чернігівська та інші області України.

У музеї зібрана унікальна колекція транспортних засобів, єдина на території України. Інформативно колекція починається із розділу архаїчних часів, де представлені засоби пересування періоду Трипільської культури, скіфів та кочівників ХІ-ХІІІ ст. Далі експонується полозовий та колісний транспорт, літній і зимовий, який в свою чергу поділяється на: господарський, промисловий (кінний і воловий), виїзний та пасажирський.

Транспортні засоби систематизовані за видовими і конструктивними відмінностями, функціональним призначенням та тягловою силою. Експонується полозовий та колісний транспорт, який в свою чергу поділяється на господарський, промисловий (кінний та воловий), виїзний (святковий) та пасажирський.

Основу музейної колекції становлять оригінальні колісні та полозні транспортні засоби цього періоду: шарабан, фаетон, лінійка, тачанки, пожежна помпа, безтарка, биндюг, бідка, сани-козирки, сани-розвальні, господарські сани, ручні санки та ін. Увагу відвідувачів музею привертає реставрований чумацький віз ХVІІІ ст.

В експозиції представлені науково обґрунтовані реконструкції давніх транспортних засобів, майстерно виготовлені спеціалістами реставраційної майстерні: сани-волокуші, половецький візок, чумацький і циганський вози, грабарка.

Окремими розділами представлені виробничий комплекс по виготовленню та опорядженню сухопутних транспортних засобів – кузня та стельмашна майстерня з відповідними інструментами та пристроями.

Також відвідувачі можуть ознайомитися з колекцією волової та кінної збруї та упряжі. Дуже цікавим є зібрання орнаментованих волових ярем ІІ пол. ХІХ – поч. ХХ ст.

До ХІХ ст. майже всі транспортні засоби виготовлялися із дерева майстрами, яких називали стельмахи. Пізніше з’явилися транспортні засоби, виготовлені з металевими деталями. У музеї можна побачити стельмахову майстерню та кузню, ознайомитися з технологією виробництва возів та саней від найпростіших конструкцій. Окрема увага приділена каретному двору Н. П. Гусакова, який діяв у Переяславі в ІІ пол. ХІХ ст. В експозиції музею представлені рідкісні оригінальні транспортні засоби (фаетон, святковий віз) та виробничий реманент каретного двору «Екіпажне виробництво Н. П. Гусакова».

Привертають увагу речі дорожнього побуту, завдяки яким у відвідувачів створюється картина живої реальності: барильця для води, рептухи, валізи, ліхтарі, дорожня пічка, дерев’яні миски та яндоли, казани, кухлі, мазниці.

У музеї представлені фрагменти різних видів доріг (грунтова, дерев'яний настил, бруківка).

Доповнюють художній образ музею оригінальні панно художника Ю. Легенького "Шлях – це доля нашого народу".

Унікальна колекція транспортних засобів є вагомим внеском до скарбниці матеріальної культури українського народу. Експозиція музею має значне пізнавальне, освітнє, наукове і виховне значення.


1