Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Інформація
Музей лікарських рослин
Адреса
м. Переяслав-Хмельницький, вул. Літописна, 2

Головна » Mісця » Музей лікарських рослин

Музей лікарських рослин

У тепличному приміщенні на території музею народної архітектури та побуту під склом розмістився музей лікарських рослин. Двері музею оздоблені картинами лікарських рослин. У першій залі музею з правої сторони зімітовано куток знахарки. Тут над вікном висить ікона святого Пантелеймона-цілителя, яка обрамлена старовинним мережковим рушником із національною вишивкою. Перед іконою лампадка тонкої роботи митців. На стіні образ святого цілителя - єпископа Єфрема Переяславського, який в XI ст. в Переяславі відкрив лікарню.

В Україні знахар користувався повагою. Йому приписували, що він від Бога і використовує свою силу з доброю метою. Прислів'я говорить: «Що чарівник зіпсує, знахар направить».

Застосування рослин з лікувальною метою іде з давніх епох через століття і тисячоліття, через ремесло знахарів, лікарів-самоучок, знавців народної мудрості.

Основоположником наукової фітотерапії на Україні був Амбодік-Максимович Нестор Максимович (1744 - 1812), портрет якого в центрі інтер'єру. Це вчений-енциклопедист, акушер, фітотерапевт, ботанік. Народився в с. Веприк, на Полтавщині. Освіту здобував в Київській духовній академії, потім закінчив Стразбурзький університет і там же захистив дисертацію доктора медицини.

Навколо великого портрета Амбодіка-Максимовича розміщені портрети видатних фітотерапевтів, які збагачували нашу науку і відзначались своєю гострою спостережливістю і залізною логікою мислення.

Михайло і його син Іван Посаді. Їх книга «Лікарські рослини і способи їх застосування в народі», видана в 1959 році, має дуже велике.

Наталія Петрівна і Данило Никифорович Зубицькі. Це четверте покоління лікарів Зубицьких. Своєрідним визнанням цілительських здібностей Наталії Петрівни, її знань і уміння як народного лікаря, було присвоєння їй премії імені Євпраксії.

Василь Володимирович Кархут - поліглот, видатний лікар-фітотерапевт. Його книга «Жива аптека» є першою фундаментальною роботою в області фітотерапії на Україні.

Федір Іванович Мамчур - професор Івано-Франківського інституту. Це лікар-фітотерапевт, який дослідив вплив біологічно активних речовин, які знаходяться в травах, овочах, фруктах, городній зелені, ягодах і грибах.

Євген Степанович Товстуха - відомий український лікар-травознай. Після закінчення Київського медінституту більше 40 років віддав травознавству, з них більше 25 років працює в Яготині, де і створив фітоцентр.

Борис Володимирович Заверуха - відомий професор, ботанік, флорист і систематик.

Друга експозиційна зала музею вражає відвідувачів своєю неповторністю. Тут на фоні мальовничих стелажів і підвішених помережених горшків з вічнозеленими лікарськими рослинами демонструється гербарій, в якому близько 100 видів експонатів, який представляє велику наукову цінність лікарських рослин Середнього Придніпров'я.

Посередині тильної стіни розміщені вітрини з наборами лікарських рослин і настойками, виготовленими Яготинським фітоцентром «Здоров'я», яким керує Валерій Вікторович Родак.

У верхній частині розміщені друковані праці видатних фітолікарів-цілителів з дарункованими автографами Зубицьких, Товстухи, Мамчура, Заверухи, Касьяна, Боднарчука, а також Червоні книги рослинного та тваринного світу.

Тут міститься стенд, де подано лікувальні властивості рослин та способи їх споживання, а також експонати лікарських рослин, занесених в Червону книгу.

На виході, на турнікеті розміщені рекомендації застосування лікарських рослин при певних хворобах. Експонується на вітрині ілюстрована велика книга - «Атлас лекарственных растений СССР».

Третя виставочна зала тимчасово використовується як робочий комплектуючий цех, де проводиться черенкування, перевалка, вигонка і вирощування розсади. У ньому ростуть багатолітні пальми, монстери, ампельні і квітучі рослини.

Перед фасадом музею і на нижній терасі розмістились фітоплантації лікарських рослин багатьох видів.


1