Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Інформація
Музей козацької слави. Роботи Василя Завгороднього

Працює з 9.00 до 17.00
Вихідні дні - понеділок, вівторок

Вартість квитка:
Дорослий - 10 грн.
дитячий - 5 грн.

Вартість екскурсійного обслуговування:
доросла екскурсія - 20 грн.
дитяча екскурсія - 10 грн.

Адреса
м.Переяслав-Хмельницький, вул. Шевченка, 10

Телефон
(04467) 5-16-75
Головна » Mісця » Музей козацької слави. Роботи Василя Завгороднього

Музей козацької слави. Роботи Василя Завгороднього

Музей козацької слави (відкритий 28 червня 2003 р.) розташувався у мальовничому куточку старого Переяслава в будівлі ХІХ ст., поряд з будинком лікаря А.Й. Козачковського, у якому в свій час перебував Т.Г. Шевченко. Ця невелика, але надзвичайно змістовна та емоційно багата експозиція створена з робіт однієї людини, талановитого художника і різьбяра по дереву, поета-пісняра Василя Леонтійовича Завгороднього (26.10.1925-5.04.2009), заслуженого артиста України, лауреата мистецької премії ім. Катерини Білокур (1995 р.), члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України, ветерана Великої Вітчизняної війни.

Василь Завгородній народився 26 жовтня 1925 р. в селі Водяне Компаніївського району на Кіровоградщині у великій селянській родині. З дитинства мав дві великі пристрасті – до малювання і до співів, яким і присвятив все життя. Закінчив Київську державну консерваторію за класом вокалу, де викладав І.С. Паторжинський. Працював у різних колективах та філармоніях. 14 років (1960-1974 рр.) був солістом Національного академічного народного хору ім. Г. Верьовки. Майже ніколи не розлучався з фарбами. Пізніше захопився різьбленням по дереву.

Творчість митця є дуже різноплановою. Це графічні роботи (акварель, міно-гравюра, пастель), різьблення по дереву (рельєф та об’ємна скульптура), живопис, поезія і прозові твори. В експозиції представлені живописні та скульптурні роботи художника, створені у різні періоди творчості, звернені до теми українського козацтва: образи козаків-запорожців, князів та гетьманів, легендарних героїв і світочів минулого (Б. Хмельницького, П. Конашевича-Сагайдачного, Г. Сковороди, Т. Шевченка, М. Гоголя), портрети сучасників (К. Білокур, В. Лісовола, М. Сікорського), сцени життя й побуту козаків, українські краєвиди. Обираючи образи та сюжети, майстер використовував інтуїцію та глибоке знання українського фольклору, української історії. Твори В.Завгороднього лаконічні, надзвичайно емоційні, іноді гумористичні, щирі і природні.

Його роботи прикрашають експозиції музеїв Києва, інших міст України та за її межами, зокрема, музеї Т. Шевченка, М. Гоголя, Лесі України в Києві, Лесі Українки в Грузії та ін. Відомий вислів "Талановита людина – талановита в усьому" можна цілком віднести до В.Л. Завгороднього – крім таланту художника й співака, Господь наділив його здібностями поета та композитора:

Моя пісня

…Рідна земле свята, Україна моя,
Ти пробач мені цюю погорду,
Що співаю тебе і малюю твою
Незнищенну і вічную вроду.

Мої фарби бліді, мої пензлі малі
Моя пісня така слабокрила,
Та малюю тебе і співаю тебе,
Бо любити й мовчати – несила…


1