Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Інформація
Музей-діорама «Битва за Дніпро в районі Переяслав-Хмельницького восени 1943 року»

Працює з 9.00 до 17.00
Вихідні дні - понеділок, вівторок

Вартість квитка:
Дорослий - 20 грн.
дитячий - 10 грн.

Вартість екскурсійного обслуговування:
доросла екскурсія - 40 грн.
дитяча екскурсія - 20 грн.

Адреса
м. Переяслав-Хмельницький, вул. Г. Сковороди, 54

Телефон
(04467) 5-18-79
Головна » Mісця » Музей-діорама «Битва за Дніпро в районі Переяслав-Хмельницького восени 1943 року»

Музей-діорама «Битва за Дніпро в районі Переяслав-Хмельницького восени 1943 року»

Музей-діорама знаходиться в приміщенні Вознесенського собору 1700 року, визначній пам`ятці архітектури національного значення. Музей відкрито в 1975 році на честь 30-річчя перемоги у Великій Вітчизняній війні.

Центром експозиції є діорама – талановитий твір сучасного батального живопису. На художньо-документальному полотні, довжиною 28 і висотою 7 метрів, автори діорами, П.Т. Мальцев і М.С. Присєкін - художники Московської військової студії художників ім. М.Б.Грекова, на документальних матеріалах із фотографічною точністю відобразили момент форсування Дніпра радянськими військами і бої на правому березі по створенню Букринського плацдарму, з якого планувалося визволити столицю України – Київ.

Понад місяць (з 22 вересня по 24 жовтня 1943 року) радянські війська билися на Правобережжі за кожний метр, за кожну хату, утримуючи Букринський плацдарм і намагаючись перейти в наступ.

Жорстокі кровопролитні бої не увінчалися успіхом. Загинуло понад 250 тисяч радянських воїнів. Зазнавши невдачі на Букринському плацдармі, Ставка Верховного Головнокомандування пізно вночі на 25 жовтня 1943 року прийняла рішення про перегрупування військ на Лютізький плацдарм. Букринському ж плацдарму тепер відводилася роль відволікаючого, щоб забезпечити успіх на Лютізькому плацдармі, з якого й було визволено Київ 6 листопада 1943 року.

Автори діорами – військові художники орденів Трудового Червоного Прапора і Червоної Зірки Студії ім. М. Б. Грекова (м. Москва) народний художник СРСР Петро Тарасович Мальцев і народний художник Росії Микола Сергійович Присєкін. Над діорамою художники працювали в спеціально обладнаному павільйоні в Москві чотири з половиною роки.

Уперше полотно було виставлене для ознайомчого огляду в московському манежі на 2 місяці. Десятки спеціалістів дійшли висновку, що діорама «Битва за Дніпро в районі Переяслава і створення Букринського плацдарму восени 1943 року» є найбільш вдалою роботою грековців.

Герої, зображені на передньому плані, – реальні особи, деякі з них мають портретну схожість. Це бійці та командири Червоної Армії, удостоєні звання Героя Радянського Союзу за оволодіння Букринським плацдармом. Картина відтворює героїчно-трагічні фрагменти Букринської епопеї з фотографічною точністю: сестра Героя Радянського Союзу гвардії капітана Г.Ш. Балаяна упізнала на полотні свого брата, а одна жінка – свою хату.

У музеї експонуються живописні та скульптурні роботи, портретна галерея Героїв Радянського Союзу, які отримали це високе звання за форсування Дніпра, особисті речі воїнів, листи, нагороди, зброя, плакати, газети та ін.

Вузький підземний коридор веде з головної зали до меморіалу на честь 10 тисяч переяславців, загиблих у боях з німецько-фашистськими загарбниками. Їхні прізвища викарбувані на стінах. Тут же встановлена меморіальна плита з написом: «Не зная имен всех героев боев за Днепр в октябре 1943 года, кто кровь свою отдал, переяславцы чтят погибших. Всем им в память и честь эту плиту на долгие годы поставили».


1