Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Інформація
Музей архітектури давньоруського Переяслава

Працює з 9.00 до 17.00
Вихідні дні - понеділок, вівторок

Вартість квитка:
Дорослий - 10 грн.
дитячий - 5 грн.

Вартість екскурсійного обслуговування:
доросла екскурсія - 20 грн.
дитяча екскурсія - 10 грн.

Адреса
м.Переяслав-Хмельницький, вул. Московська, 34

Телефон
(04467) 5-16-75
Головна » Mісця » Музей архітектури давньоруського Переяслава

Музей архітектури давньоруського Переяслава

Музей архітектури давньоруського Переяслава відкритий у травні 1982 р. Він розміщений у павільйоні, спорудженому над залишками унікальної археологічної пам’ятки – собору Архістратига Михаїла ХІ ст. З моменту освячення Михайлівського храму переяславським єпископом Єфремом у 1089 р. і до початку ХІІІ ст. при ньому перебувала кафедра Переяславської єпархії. Він слугував місцем поховання переяславських єпископів та князів – представників переяславської гілки роду Мономаховичів, при соборі велися записи історичних подій, що відбувалися на території Переяславської землі – переяславський літопис, який пізніше увійшов до загальноруських літописних списків. У середині ХVІІІ ст. на фундаментах зруйнованого храму побудована Михайлівська церква, яка збереглася до наших днів.

Основним об’єктом експонування слугують фундаменти та частково збережені стіни, конструктивні деталі північно-західної частини храму ХІ ст. – частина північної та західної стін, західний та північний притвори, частина прибудованої до північної стіни невеличкої церкви-усипальні, два стовпи аркади північного нефу, залишки сходової вежі, що вела на хори, у північно-західному куті храму.

Представлені матеріали розкопок, креслення, графічні реконструкції археологічних пам’яток переяславської архітектури ХІ-ХІІ ст.: Єпископської брами з надбрамною церквою св. Федора Стратилата ХІ ст., церкви св. Андрія ХІ ст., церкви псв. Богородиці, збудованої Володимиром Мономахом 1098 р., безстовпної церкви ХІ ст., мініатюрного храму ХІІ ст., громадської кам’яної споруди («єпископський палац») ХІ ст., Спаської церкви-усипальні ХІ ст. та Воскресінської церкви ХІІ ст. Репрезентовані також пам’ятки середньовічної фортифікації та дерев’яного будівництва, особливості давніх будівельних технологій. Експозиція висвітлює самобутність та яскраві особливості переяславської архітектурної школи часів Київської Русі.

Експонуються знахідки з розкопок монументальних споруд давньоруського Переяслава: різноманітні типи будівельної цегли, полив’яні плитки з підлоги, інша будівельна кераміка, фрагменти тиньку із залишками фрескового розпису, великі ковані залізні цвяхи для його кріплення, зразки скляної смальти від мозаїк, круглі віконні шибки, різноманітні вироби з пірофілітового сланцю – плити підлоги із залишками мозаїк та різьбленням, фрагменти саркофагів, карнизів, жорна, пряслиця, фрагменти свинцевих покрівельних листів, а також різноманітні знахідки з розкопок – керамічний посуд, металеві, скляні, кістяні ремісничі вироби.


1