Огляд MacBook Air та Pro на чипі M2: чи варто купляти?

У MacBook Air змін дійсно багато, починаючи з корпусу, який тепер плоский. Тепер у ноутбука плоскі строгі грані в стилі нових прошек.
До того ж в цілому ноутбук став навіть тонше і легше, ніж був. Пішла напис, що позначає модель, з'явився MagSafe, звільнивши нам зайвий порт для підключення чого-небудь ще, змінився дизайн Touch ID — тепер круглий сканер знаходиться в квадратної кнопці.
Дизайн Touch ID
Брову, так ненависна багатьма, тепер теж тут. Дисплей тепер 13,6 дюймів. Екран став яскравішим, тепер він досягає 500 ніт. Але це все ще IPS, не mini-LED. Так що чорний-не ідеально чорний.
Нові вбудовані динаміки, немає сітки динаміків. Але в такому випадку виникає питання: звідки ж йде звук? Відкриваєш ноутбук, і ті отвори, які в інших маках використовується для охолодження, тут використовується для того, щоб видавати звук. Тобто він відбивається від екрану і йде ось прямо вам в обличчя.
Ще тут нова веб-камера на 1080p і це краще, ніж те, що було в минулому поколінні. І звичайно нова система на чіпі M2, про яку розповім далі.
Що нового в MacBook Pro на 13"?
Нова система на чіпі М2 - це все. В іншому це абсолютно той же ноутбук, просто всередині частина материнки інша. Ноутбук упакований в ту ж коробку від минулого покоління, і той же номер моделі, а характеристики з іншим чіпом просто наліплені наклейкою зверху. Економія Apple на кожному кроці.
Але головна проблема з цим ноутбуком зовсім не в коробці і навіть не в ціні ($1300 в США) — в ньому буквально нічого нового, крім процесора. Це дизайн з 2016 року шестирічної давності. Тут немає MagSafe, збільшеного екрану, кнопка виглядає по-старому, в цілому дизайн вже взагалі ніяк не вписується в концепцію нових ноутбуків від Apple.
У нього є тільки три об'єктивних плюса:
- трохи довше життя від батареї;
- кулер всередині;
- чи не урізана графіка в молодшій конфігурації.
Проблеми ноутбуків
У MacBook Air і Pro є 4 проблеми, про які Apple намагається не говорити.
Перша: можливість підключення тільки одного зовнішнього монітора, навіть в MacBook Pro на 13 дюймів. І це чисто програмне обмеження, оскільки і потужність чіпа M2 цілком вистачає.
Друга: всередині конфігурації на 256 Гб встановлений один nand чіп цього обсягу пам'яті. І все б нічого, ось тільки в цих же MacBook минулого покоління було два чіпа на 128 Гб. Відповідно дані передавалися на два чіпи одночасно, що дозволяло нам отримувати шалені швидкості більше 2000 Мб/сек на запис, а на читання майже 3000 Мб/сек.
А тут запис стала повільніше на третину, а читання і зовсім в два рази. І навіть незважаючи на те, що пам'ять в нових ноутах новіше, ситуацію це не рятує.
Третя проблема: в стартовій конфігурації всього 8 Гб оперативної пам'яті. Для більшості завдань цього вистачає, однак варто вам відкрити кілька вкладок в браузері, як підключається повільна swap пам'ять.
Постійний диск починає наповнюватися даними з оперативки, і ось тут вже більш повільна постійна пам'ять починає погіршувати продуктивність всього комп'ютера, будь-якої програми, яка працює з пам'яттю.
Умовно швидкість однієї єдиної відкритої програми, яка працює із записом файлів, страждає на 15-20% в порівнянні з двома nand чіпами всередині.
Втрати в продуктивності
Але з дюжиною відкритих вкладок і використаним swap та ж програма буде працювати з пам'яттю вже на 50% повільніше.
Мультизадачність в MacBook Pro 13 " M2 в рази гірше попереднього покоління.
Якщо ви розраховуєте на виконання будь-яких важких завдань на ноутбуці, враховуйте, що вам доведеться тримати відкритою тільки робочу програму, щоб не втратити в продуктивності.
Все ще хочете брати мінімальну конфігурацію нових макбуків? Погана ідея. При будь-якій інтенсивній задачі, наприклад рендері відео, браузер буде лага, а 4К відео може гальмувати.
Apple надіслала всім обзорщикам Air на 512 Гб, тому що в цій конфігурації такої проблеми немає. У варіанті на 512 Гб встановлені вже два nand чіпа, як в старих молодших моделях.
Які можна зробити висновки?
Мінімальна конфігурація М1 і М2 точно не будуть сильно відрізнятися в швидкостях через обмеження в один nand чіп. А в багатьох завданнях базова версія MacBook Air і Pro нових поколінь буде навіть гірше базової версії минулих поколінь.
Четверта проблема-троттлінг. У макбуків M2 зросла кількість ядер, в порівнянні з М1. Зросла також частота ядер і енергоспоживання.
MacBook Pro M1 не троттліл взагалі, а Air троттліл до 85% продуктивності приблизно на 8 хвилині, що в загальному-то не так вже й істотно.
Тобто процесор і система охолодження були підібрані майже ідеально, враховуючи не найвищу кількість звичайних і відеоядер, їх частоту енергоспоживання, А відповідно і виділяється тепло.
Новий MacBook Pro M2 гріється сильніше. При інтенсивних завданнях температура зростає до 100 градусів, а іноді і більше. При цьому кулери не поспішають розганятися і спокійно дозволяють ноутбуку працювати на таких скажених температурах, ймовірно щоб ви не скаржилися на те, що ваш ноутбук шумить.
Однак коли кулери все ж розганяються до максимуму, температура процесора залишається стабільно гарячою, приблизно від 95 до 103 градусів. Це практично не позначається на продуктивності, але не впевнений, що такі температури не шкодять комп'ютеру.
В цілому, важко навантажити MacBook Pro m2 взагалі на повну. І продуктивність, якщо і падає, то далеко не так значно (на 5 %). Більшість з вас ніякого троттлінга не помітить взагалі, та й сам ноутбук швидше минулого покоління на 10-15% в процесорі і трохи більше в графіку.
Але знати про троттлінг і про те, що максимальне навантаження ноутбук не витримує, точно буде не зайвим.
З точки зору продуктивності наявність будь-якого кулера набагато краще, ніж його відсутність. У MacBook Air M2 кулера все ще немає.
Чи варто купувати?
Apple задерла планку дуже високо і чомусь зараз не особливо сильно змогла себе подолати в плані швидкості і продуктивності, принаймні, головна проблема полягає в повільній пам'яті молодших конфігурацій-найпопулярніших. Але і тепловиділення в ноутбуках стало відчутно сильніше.
Корпуси ноутбуків вже не так добре розраховані на використання потужності чіпа M2, в порівнянні з М1. Та й досягається це збільшена потужність великою кількістю ядер і оверклокінгом частот, відповідно тепловиділення більше, а стабільність і приріст менше.
Для MacBook Air це навряд чи якісь великі проблеми. Якщо ви хочете новий стильний ноутбук, не будете використовувати його для якихось понад інтенсивних завдань, але хочете отримати MagSafe, яскравіше і більше екран, дизайн, камеру, динаміки та інші плюшки - це хороший варіант.
Тільки майте на увазі, що доведеться доплачувати до 512 Гб пам'яті, якщо хочете SSD рівня М1 за швидкістю.
Що стосується MacBook Pro M2, радити не стану взагалі нікому. Це "машинка-заглушка", яка хоч і працює трохи швидше MacBook Air, але покликана змусити вас все ж купити Air, в якому абсолютно все нове, або купити MacBook Pro 14"або 16". Там і продуктивність краще, і ціна при рівних характеристиках відрізняється незначно, і MagSafe, і екрани незрівнянні, і динаміки, і блок живлення потужний, і порти нормальні.
Базову версію MacBook Pro 13" M2 брати взагалі безглуздо, особливо при наявності на ринку попереднього покоління. Купіть машинку з процесором трохи краще, але в 2 рази більш повільну.