Замість вироку – самовідвід. Чому затягується справа про вбивство 5-річного Кирила Тлявова

Несподіваний поворот виник у судовому процесі у справі про вбивство дитини в Переяславі. Суддя виявився другом одного з підсудних. Цей факт сплив на підготовчому судовому засіданні 26 грудня. Тепер матеріали направлені до Київського апеляційного суду, який вирішить, де справа розглядатиметься надалі. Термін запобіжного заходу підозрюваним спливає 31 грудня 2019.
Підсудних привезли в зал суду з СІЗО-двох колишніх поліцейських Володимира Петровця та Івана Приходька, а також їх знайомого Дмитра Кривошея. Четвертий фігурант в справі про вбивство 5-річного Кирила, неповнолітній син одного з підозрюваних, прибув до суду у супроводі матері, адже знаходиться під нічним домашнім арештом. На жаль, замість питання продовження запобіжного заходу на засіданні розглядали відвід двох суддів.
Кум, брат, сват?
На початку слухання адвокат підсудного Івана Приходька попросив про відвід судді Ярослави Керекези. Він послався на те, що суддя розглядає ще одну справу стосовно Приходька, де він є потерпілим. Другий суддя Ігор Опанасюк задовольнив клопотання про відвід колеги, а після і сам узяв відвід, аргументувавши це тим, що дружить з одним з підозрюваних Володимиром Петровцем.
Про дружбу судді і підсудного промовчали навмисне, і цей козир спеціально приховали адвокати захисту? Адже виходить, що продовжити розгляд справи в Переяславі-Хмельницькому неможливо, крім цих двох суддів, Опасанюка і Керекези, вести слухання по справі нікому. І поки матеріали направили в Київський апеляційний суд, термін запобіжного заходу підозрюваним закінчується 31 грудня і велика ймовірність того, що вони до кінця року все ж вийдуть на свободу.
«Ніхто не знав, що так вийде. За електронним вибором справа дісталася судді Опанасюку. Ми прокуратуру попереджали, що не направляли справу до Переяслав-Хмельницького суду, бо люди там жили, спілкувалися-хто в лазню разом ходив, хто на риболовлю. Місто-то не велике, всі один одного знають. Але в прокуратурі люди далекі від проблем розслідувань, і всі наші звернення на цю тему ігнорували. Справу не можна було туди направляти. Могли ж його направити в Бориспіль або в Баришівку. Ми їм говорили ще на стадії досудового слідства, щоб визначилися з підсудністю, тому що маленький район, всі один одного знають – куми, свати... Але вони не слухали. Прокуратура сьогодні найслабша ланка в правоохоронній діяльності. Що тепер буде? Хто зараз буде косяки прокуратури розгрібати, і в новий рік сидіти і все це усувати? Якщо люди не хочуть головами думати, буде що буде", - говорить Фокусу Віктор Чевгуз, адвокат підсудного Івана Приходька.
Добре спланований захист
Захисник потерпілої сторони Олександр Щербина обурився, що протести учасників судового процесу лише затягують засідання.
"Сторона обвинувачів не знали про те, що такі обставини дружби є, але цим скористався захист. У суді Переяслава троє суддів, які можуть слухати кримінальні справи з малолітніми особами, які фігурують у них. Один із суддів у відпустці, і залишається двоє - Опанасюк і Керекеза. І що відбувається на засіданні. Коли адвокат захисту попросив про відвід Керекези, це рішення впало на Опанасюка. А він, в свою чергу, перебуваючи в дружніх стосунках з підсудним Петровцем і розуміючи, що розглядати справу не може, спочатку задовольняє відвід колеги, а після заявляє про самовідвід. Але повинен був ще до всього цього заявити про дружбу з підсудним. Замовчуючи про дружбу спочатку, фактично позбавив від можливості слухання в цьому суді справи", - говорить адвокат сім'ї вбитого хлопчика.
Зараз Олександр Щербина подає заяву в прокуратуру про порушення кримінальної справи щодо судді Ігоря Опанасюка, вважаючи, що все це добре зіграний захист підсудних і умисне затягування розгляду справи.
Тепер залишається лише сподівається на швидкий розгляд матеріалів Київським апеляційним судом і неупередженість і чесність судді, який розглядатиме справу.
Історія трагедії
31 травня в Переяславі-Хмельницькому Київської області двоє нетверезих патрульних вирішили постріляти по металевим банкам недалеко від дитячого майданчика. Шалена куля влучила в голову 5-річному Кирилу Тлявову.
Хлопчика з закривавленою головою знайшли батьки на дитячому майданчику. У лікарні діагностували важку черепно-мозкову травму, забій головного мозку, внутрішньо-мозкову гематому і перелом скроневої кістки. Лікарі не змогли витягти кулю з мозку дитини. Кирило помер 3 червня.
Пізніше були затримані двоє підозрюваних. Ними виявилися поліцейські, які в той час перебували поза службою і були в стані алкогольного сп'яніння. Підозрюваним у смерті хлопчика Івану Приходьку та Володимиру Петрівцю суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави.
У липні слідство оголосило підозру третьому підозрюваному у вбивстві Кирила. Ним виявився знайомий колишніх копів – Дмитро Кривошей. Голосіївський суд обрав йому запобіжний захід у вигляді утримання під вартою строком на 60 діб.
Після знайшовся і четвертий учасник стрілянини - син одного з підозрюваних, 16-річний підліток. За версією слідства, він також використовував зброю і здійснював з неї постріли.
Все ще зброю, з якої був зроблений смертельний постріл, не знайшли. Та й зараз це вже не так важливо, мало того що Кирила батькам вже не повернути, так ще велика ймовірність того, що підсудним вдасться зустріти Новий рік вдома, на волі.