Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Останні новини
В Переяславі провели роботи з благоустрою території
23.03.2023

Садили кущі, прибрали парк Шевченка та впорядкували зелену зону вздовж вулиці Богдана Хмельницького


Мессі зганьбився в Лізі чемпіонів. За це йому дадуть "Золотий м'яч"?
10.03.2023


Послуги протезування зубів в Києві
24.02.2023


Мер Переяслава отримав відзнаку Верховної Ради «За заслуги перед українським народом»
04.02.2023

Голова Переяславської громади В’ячеслав Саулко повідомив на своїй сторінці у Facebook про отримання Грамоти Верховної Ради України та нагрудного знака «За заслуги перед народом України». Лист був підписаний головою парламенту рівно два місяці тому – 2 грудня 2022 року.


Головна » Новини » Виставка «Керамічний дивосвіт Трипілля»

Виставка «Керамічний дивосвіт Трипілля»

Антропоморфна покришка знайдена Вікентієм Хвойкою

У п’ятницю, 9 листопада, в музеї трипільської культури відбулася презентація виставки «Керамічний дивосвіт Трипілля: нові надходження до фондової збірки НІЕЗ «Переяслав». На ній представлено унікальні керамічні артефакти ранніх землеробів, які заселяли значну частину сучасної України більше п’яти тисяч років тому.

Виставка проходить у рамках відзначення 125-річчя з часу відкриття трипільської культури – однієї із найяскравіших археологічних культур Стародавньої Європи. Відкривачем цієї спільноти є Вікентій Хвойка. Перші старожитності, пов’язані з трипільськими племенами, він виявив у 1893 р. під час розкопок у Києві на Кирилівській вулиці.

Готуючись до відкриття виставки (вона триватиме до 30 грудня), науковці музею у фондових запасниках заповідника виявили кілька неатрибутованих (неописаних) археологічних знахідок періоду трипільської культури. Шукаючи їм аналоги, молодший науковий співробітник Валентина Білоусько зазирнула до журналу, в якому був опублікований виступ Вікентія Хвойки на ХІ археологічному з’їзді, коли він вперше повідомляв про виявлену ним нову культуру. Там же були зображення знайдених археологом речей, серед яких вона побачила і неатрибутовану переяславську покришку. Підтвердженням, що це саме вона, є специфічні тріщини та три фрагменти, із яких вона була склеєна. Зацікавившись знахідкою, Валентина Білоусько разом із завідувачем науково-дослідного відділу археології НІЕЗ «Переяслав» Дмитром Тетерею стали звіряти й інші археологічні пам’ятки, які експонуються у музеї. Виявили іще чотири стовідсоткових збіги. Тож у музеї трипільської культури загалом зберігається п’ять знахідок, які свого часу виявив Вікентій Хвойка і які входили до його колекції. Під час окупації Києва у Другій світовій війні колекцію Вікентія Хвойки окупанти вивезли до Німеччини. Як ці речі повернулись в Україну, невідомо. До Переяслава вони потрапили в далекому 1954 році, коли Михайло Іванович Сікорський розпочав роботи з розширення історичного музею. Йому їх передали зі столичного музею історії України.


Автор: Володимир Набок («Вісник Переяславщини»)

1