Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Останні новини
Акторка Наталія Сумська подарувала НІЕЗ «Переяслав» старовинну італійську шафу
10.06.2021

Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав» поповнив зібрання унікальною італійською шафою ручної роботи ХІХ ст.


Великдень (Пасха) у 2021 році
28.03.2021

Великдень в 2021 році припадає на 2 травня. У цей день світле свято Великодня (Пасхи) відзначають православні.


У Переяславі відкрився продуктовий маркет «Фора»
25.02.2021


Інформація щодо поширення коронавірусної інфекції COVID-2019 на Переяславщині
25.02.2021

За минулу добу, станом на 8 годин ранку 25.02.2021


Ігор Опанасюк – новий голова суду на Переяславщині
23.02.2021


Головна » Новини » З археологічного музею викрадено скіфський таз

З археологічного музею викрадено скіфський таз

грецький лутерій V ст. до н.е. – таз для вмивання

Бронзовий грецький лутерій V ст. до н.е. – таз для вмивання – знайшли у дворі селянки-колгоспниці. Нібито годувала з нього свиней.

– У 1950-х екскаваторник добував торф поблизу села Піщане Золотоніського району на Черкащині, – розповідає 59-річна Галина Бузян із Археологічного музею заповідника "Переяслав". – Вирив предмет, подібний до таза, але з ніжками у вигляді лев'ячих лап. Посудину віддав родичці. Та використовувала її в господарстві. 1959 року цей "тазик" випадково побачив наш музейний працівник. Попросив віддати для музею. "А як же я буду без нього? Мені треба тазик", – запротестувала жінка. Тоді чоловік купив у найближчому магазині звичайну балію за 27 карбованців – 2,70 карбованця після реформи 1961 року – і помінявся із власницею.

За рік той же екскаваторник підчепив на ківш іще кілька стародавніх посудин. Цього разу селяни про знахідку повідомили в музей. 15 античних посудин, зокрема амфор і казанів, назвали "піщанським скарбом".

– Цей набір посуду, яким користувалися в побуті, міг мати багатий скіф, – припускає Галина Бузян. – У нього виникли якісь проблеми, і він закопав свій посуд. А потім не повернувся по нього.

Скарб виставлений у скіфському залі Національного музею історії України в Києві. Лише знайдений першим лутерій лишився в Переяславі-Хмельницькому. 50 років він стояв у археологічному музеї. У 1999 – 2000 роках промандрував по всьому світі з виставкою "Золото скіфів". Тоді його застрахували на $50 тис. Лутерій благополучно повернувся додому.

Осінньої ночі 2010 року в різних кінцях Переяслава спрацювала сигналізація. То побили вікно в магазині, то в банку. Доки міліціонери моталися на єдиній черговій машині від одного об'єкта до іншого, спрацював дзвінок і в археологічному музеї. За 15 хв чергові були там. Застали таке: один із вітражів розбитий, лутерій, що стояв під стіною, зник – його витягли через вікно.

– Крадіжка була спланована, – впевнена Галина Бузян. – Зараз є багато колекціонерів, які були б щасливі мати предмет, якому 2,5 тисячі років. Таких у світі не більше десятка. Ціна переяславського лутерію на чорному ринку – близько мільйона доларів.1