Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Останні новини
В Переяславі провели роботи з благоустрою території
23.03.2023

Садили кущі, прибрали парк Шевченка та впорядкували зелену зону вздовж вулиці Богдана Хмельницького


Мессі зганьбився в Лізі чемпіонів. За це йому дадуть "Золотий м'яч"?
10.03.2023


Послуги протезування зубів в Києві
24.02.2023


Мер Переяслава отримав відзнаку Верховної Ради «За заслуги перед українським народом»
04.02.2023

Голова Переяславської громади В’ячеслав Саулко повідомив на своїй сторінці у Facebook про отримання Грамоти Верховної Ради України та нагрудного знака «За заслуги перед народом України». Лист був підписаний головою парламенту рівно два місяці тому – 2 грудня 2022 року.


Запрошення на свято Колодія у Переяславі
03.02.2023


Головна » Новини » Вибори у Переяслав-Хмельницькому: історія нічого не навчила виборців

Вибори у Переяслав-Хмельницькому: історія нічого не навчила виборців

Люди воліють продати голос "гречкосіям" замість того, щоб зробити свідомий вибір

Переяслав-Хмельницький. Неділя. Великий базар. Тетяна Павлівна працює тут з 1992 року, продає всілякі рушники та ковдри. Сусід по намету жартівливо називає колегу "наш базарком". Відразу після роботи жінка збирається йти голосувати, але за кого - ще не визначилася: "Почитаємо список. Подивимося хто там є".

Тетяна Павлівна пишається історією свого міста. Саме тут Богдан Хмельницький підписав Угоду про об'єднання Війська Запорозького з Руським Царством. "Ми жили тоді й всім було добре.  Україна з Росією колись дружили, а тепер що? Переяславська угода - це колись було гарно.  Я у той час була дуже маленька, або мене ще зовсім не було?!  Бо то був 54-ий рік, а я народилася в 56-ому" - оцінює жіночка підписаний Хмельницьким акт, який змінив хід української історії.  Пенсіонерку зовсім не хвилює, що вона помилилися з датою підписання на триста років, а гетьман навіть не знав що таке Радянський Союз, при якому "всім жилося добре".

"Законсервовані" скарби історії

На центральній площі красується "Пектораль", головний готель міста.  Незважаючи на великі габарити будівлі, номерів тут усього дванадцять.  Через два провулки від "Пекторалі" знаходиться міська рада. У кабінеті мера, Тараса Костіна, стоїть почесна відзнака журналу "Фокус" - "Переяслав-Хмельницький – історичний центр України-2013". Туристи приїжджають милуватися історичною спадщиною, але заночувати можна тільки в "Пекторалі".

Дорогою до виборчої дільниці Олександр Максименко, 27-річний радіоведучий місцевої станції "Зустріч Fm", розповідає  про великий туристичний потенціал міста, але  погано розвинену інфраструктуру. "У нас є величезний Музей під відкритим небом та комплекс музеїв у місті, але вони "законсервовані". Вони не працюють на міський бюджет,  усі кошти йдуть у міністерство культури. У місті нічого не залишається".

Олександр,  не вагаючись, проголосував за Народний фронт. "Я  бачу конкретність! Я бачу чесні слова! Я бачу дії. Якщо немає – то немає, і Яценюк не буде обіцяти. Немає в нас газу по такій ціні – значить немає".

Вітер в полі

"Україна починається з РОДИНИ", - такими словами переяславський дитмайданчик зустрічає потенційних виборців. "Родина" - це благодійний фонд Олександра Онищенка, екс-регіонала, на цих виборах самовисуванця. Кандидат-мажоритарник  подарував місту багато камер спостереження та змінив ліхтарі, що споживали багато енергії, на енергоощадні.  

Пан Онищенко пройшов у Верховну Раду від 93 округу, отримавши чверть голосів виборців. Головними конкурентами екс-регіонала були айдарівець Валентин Лихоліт та місцевий підприємець Костянтин Бриль.

Під виборчою дільницею в школі №2 сидить у машині Павло, 25-річний таксист, чекає клієнтів. "Оніщенко тільки перед виборами щось робить, але після, тільки й шукай вітра в полі". Павло ще жодного разу в своєму житті не голосував, бо його вже сім років не вносять в списки. На президентських виборах 2014 намагався з'ясувати чому, але на дільницю викликали наряд міліції. "Мене не затримали. Добре, що в міліції були знайомі, тому по-тіхому все замялі". Якщо Павло мав би можливість вибору, то він віддав свій голос за партію "5.10".

Вигідний розподіл

На парламентських виборах 2012 Переяславський район розірвали. Тільки Переяслав-Хмельницький відноситься до 93 округу, а весь район до 98. Всі території 93округу відділяє від Переяслава Дніпро та відстань понад сто кілометрів.

Мер міста, Тарас Костін, припускає, що такий розподіл комусь вигідний: "Напевно мажоритарщикам, щоб розколоти наш район".

З восьмої ранку виборчі дільниці патрулюють представники самооборони, дивляться, щоб не було порушень. В синіх жигулях сидить Ярослав Потапенко, представник самооборони та доктор історичних наук.  На питання, чому місто відділили від району -  відповідає: "Я впевнений, що наш округ вирізали спеціально під Онищенка. Використали технологію "джеррімендерінг", започатковану в США. Місто і район штучно розділили, щоб вирівняти голоси демократично налаштованого електорату. У Переяславі багато інтелігенції. Люди збираються голосувати за демократичні сили. Якщо умовно, то зараз це партії Майдану.  Кагарлик, Богуславщина та Миронівщина, де більшість сільське населення, також  належать до 93-ого округу. Розраховують, що там  люди менш  свідомі та більш схильні до підкупів".

Продажні люди з низькими зарплатами

Недалеко від центру сіріє будівля німецького заводу автозапчастин "Кostel". Завдяки  іноземному капіталу майже тисяча переяславців має роботу.  Незважаючи на це, в місті панує безробіття. "Робочих місць майже немає. Тут самі бюджетники та студенти, - коментує ситуацію Макс, випускник Переяславського педагогічного університету, - Середня зарплата – півтори тисячі. Тут гарно жити людям за тридцять, але молоді тут нічого робити. Більшість закінчує університет та їде до Києва шукати кращої долі". Мешканці працюють на іноземців, не розвиваючи при цьому власні ресурси.

У місті поширюються чутки, що Оніщенко масово скуповує голоси. За два тижні до виборів по місту мандрував "бусик", біля якого збиралися черги. Черги людей, готових продати свій голос, своє майбутнє. "Людям пропонували двісті, триста,  максимально п’ятсот гривень, - розповідає Ярослав Потапенко, - Ми давали сигнали співробітникам правоохоронних органів, та реакція була майже нульова. Мені здається, що вони дивляться хто зараз виграє. Правоохоронці сподіваються на реванш регіоналів".

На чергу людей, які продають свій голос знайдуться одиниці з матеріально непохитною громадянською позицією. Макс зголосився працювати на виборах, не думаючи про гроші. Таким чином він відстоює свою громадянську позицію.

Післявиборне похмілля

Ранок. Вибори 2014 позаду. Порушень в Переяславі не виявлено. Кабінет міського голови.  Тарас Костін здивований результатами. "Я шокований, що переміг Оніщенко. Але виходить, що люди йому чомусь повірили".

Наталія Міщенко, працівниця міськради, має пояснення чому публіка повірила кандидату: "Сумно, бо люди знов повелися на гроші. Як можна змінити владу, якщо ми самі не можемо змінитись?!".

Триста років тому в Переяславі Хмельницький підписав Угоду про об'єднання з Росією, а сьогодні переяславці вибирають політиків, які будуть їй протистояти.


Автор: Наталя Дихно / iPress.ua
http://ipress.ua/articles/vybory_u_hmelnytskomu_istoriya_nichogo_ne_navchyla_vybortsiv_92727.html

1