Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Останні новини
В Переяславі провели роботи з благоустрою території
23.03.2023

Садили кущі, прибрали парк Шевченка та впорядкували зелену зону вздовж вулиці Богдана Хмельницького


Мессі зганьбився в Лізі чемпіонів. За це йому дадуть "Золотий м'яч"?
10.03.2023


Послуги протезування зубів в Києві
24.02.2023


Мер Переяслава отримав відзнаку Верховної Ради «За заслуги перед українським народом»
04.02.2023

Голова Переяславської громади В’ячеслав Саулко повідомив на своїй сторінці у Facebook про отримання Грамоти Верховної Ради України та нагрудного знака «За заслуги перед народом України». Лист був підписаний головою парламенту рівно два місяці тому – 2 грудня 2022 року.


Запрошення на свято Колодія у Переяславі
03.02.2023


Головна » Новини » Великдень (Пасха) у 2021 році

Великдень (Пасха) у 2021 році

Великдень в 2021 році припадає на 2 травня. У цей день світле свято Великодня (Пасхи) відзначають православні.
Великдень (Пасха) у 2021 році

Великдень 2 травня 2021 року — головне свято християн поряд з Різдвом. Повна назва: Світле Христове Воскресіння. Якого числа святкується Великдень в цьому році-обчислюється за місячно-сонячним календарем. Свято відзначається в найближчу неділю після першого повного місяця, яке трапляється після дня весняного рівнодення, в період від 4 квітня до 8 травня за новим стилем.

У православних Світле Христове Воскресіння в 2021 році припадає на 2 травня. Вважається, що це рання Пасха. Найпростіший спосіб визначити дату свята-скористатися Олександрійської Пасхалією, спеціальним календарем, де він відзначений на багато років вперед. Але можна і самим розрахувати терміни Великодня, якщо знати, що торжество настає після весняного рівнодення 20 березня, а також після першого повного місяця, наступного за ним. І, звичайно, свято обов'язково припадає на неділю.

Підготовку до Великодня православні віруючі починають за сім тижнів до Світлого Христового Воскресіння, вступаючи у Великий піст. Саме Воскресіння Христове на Русі завжди зустрічали в храмі. Богослужіння починається раніше півночі, а приблизно опівночі починається Великодня заутреня.

Великий піст 2021

Великодню традиційно передує великий піст. У 2021 році великий піст розпочався 15 березня і триватиме до 1 травня — всього 40 днів. Починається піст відразу після Масляної, а закінчується в ніч на Великдень. Останній тиждень перед Великоднем носить назву Страсного тижня. Вона найсуворіша у великому пості.

Під час посту людина повинна не тільки утримуватися від важкої їжі, міцних напоїв, а й жити духовним життям, не віддаватися гріхам.

Що не можна їсти у великий піст

  • м'ясо, птиця, ковбаси, сосиски, напівфабрикати;
  • риба;
  • молоко і кисломолочні продукти;
  • сир, і яйця, і продукти з їх вмістом;
  • вершкове масло і продукти з його вмістом;
  • вершкові соуси;
  • алкоголь.

Що можна їсти в великий піст

Дозволені продукти в великий піст:

  • овочі та фрукти;
  • бобові, горіхи;
  • цитрусові, сухофрукти.
  • злаки і каші на воді;
  • чорний хліб або хлібці;
  • мед.

Історія святкування Великодня

Історія не донесла до нас точної дати Воскресіння Господа, ми знаємо лише, що це було навесні, коли Юдеї святкували Песах. Однак християни не могли не відзначати таку велику подію, тому в 325 році на Першому Вселенському соборі в Нікеї було вирішено питання з датою Великодня. За постановою собору, святкуватися вона повинна була в першу неділю після весняного рівнодення і повного місяця, по закінченню повного тижня з часу старозавітної іудейської Пасхи. Таким чином, християнський Великдень є святом "пересувним" - в рамках тимчасового періоду з 22 березня по 25 квітня (з 4 квітня по 8 травня за новим стилем). При цьому дата торжества у католиків і православних, як правило, не збігається. В їх визначенні існують розбіжності, які виникли ще в XVI столітті після введення григоріанського календаря. Однак сходження Благодатного вогню саме в день православного Великодня говорить про те, що Нікейський собор прийняв правильне рішення.

— Ми прощені, ми врятовані і викуплені-Христос воскрес! - говорить у своїй великодній проповіді священномученик Серафим (Чичагов). - У цих двох словах все сказано. На них заснована наша віра, наша надія, любов, християнське життя, вся наша премудрість, Просвіта, Свята Церква, сердечна молитва і вся наша майбутність. Двома цими словами знищені всі лиха людські, смерть, зло і даровані життя, блаженство і свобода! Яка чудодійна сила! Чи можна втомитися повторювати: Христос воскрес! Чи може набриднути нам Слухати: Христос воскрес!

Фарбовані курячі яйця-один з елементів великодньої трапези, символ відродженого життя. Ще одне блюдо називається так само, як і свято — Великдень. Це сирне ласощі, приправлене родзинками, курагою або цукатами, що подається на стіл у вигляді піраміди, прикрашеної буквами «ХВ». Така форма обумовлюється пам'яттю про Гробі Господньому, з якого засяяло світло Христового Воскресіння. Третій застільний Вісник свята-паска, своєрідний символ торжества християн і їх близькості з Спасителем. Перед тим як приступити до розговіння, всі ці страви прийнято освячувати в храмах протягом Великої Суботи і під час Великоднього богослужіння.

Як проходитиме Великдень у 2021 році

Сьогодні всі ми переживаємо непростий час, коли все те, що здавалося нам звичним і непорушним протягом багатьох поколінь, раптово змінюється і приходить в стан невизначеності. У тому, що час карантину випав на головне свято всіх православних християн Великдень, є особливий, поки не до кінця нам зрозумілий Божий промисел. Можливо, це випробування нашої віри, стійкості, довіри Богу. І сьогодні всіх віруючих хвилює одне питання: Як же ми будемо зустрічати Світле Христове Воскресіння в умовах пандемії? Невже не можна буде, як завжди, піти в храм, постояти на всеношній службі і з перших хвилин славити Воскресіння Бога? Деякі навіть запитують: «Невже цього року не буде Великодня?»

Звичайно, буде. Перш за все, слід розуміти, що Великодня не може не бути, тому що вона вже трапилася дві тисячі років тому. Христос воскрес, і ми можемо говорити про це один одному кожен день, незалежно від дати.

Але як же буде проходити великодня служба в цьому році? Поки точних вказівок не було, але з упевненістю ми можемо сказати, що навіть якщо храми будуть закриті для парафіян щоб уникнути зараження, служби все одно будуть проводитися в належному порядку, а ми зможемо дивитися їх в онлайн трансляції.

Що ж до освячення пасок і яєць, то воно обов'язково відбудеться, швидше за все, в суботу, щоб кожен зміг сісти за святковий стіл і прославити Воскреслого Христа і наш порятунок.

Якого числа католицька Пасха в 2021 році

Багато століть католицька Пасха визначалася відповідно до пасхалії, створеної в Олександрії. В її основу був покладений дев'ятнадцятирічний цикл Сонця, день весняного рівнодення в ній також був незмінним - 21 березня. І такий стан речей існував до XVI століття, поки священик Христофор Клавіус не запропонував інший календар для визначення Великодня. Папа Римський Григорій XIII його схвалив, і з 1582 року католики перейшли на новий — Григоріанський — календар. Східна Церква відмовилася від нововведення-у православних християн залишилося все як і раніше, відповідно до юліанським календарем.

Перейти на новий стиль літочислення в зважилися тільки у 1918 році, і то тільки на державному рівні. Таким чином, ось уже більше чотирьох століть православна і католицька церква святкують Великдень в різний час. Буває так, що вони збігаються і торжество відзначається в один день, але так відбувається рідко (наприклад, подібний збіг католицької і православної Пасхи був зовсім недавно — в 2017 році).

У 2021 році католики відзначать Великдень 4 квітня, тобто різниця між датами складе майже місяць, але буває і так, що вона досягає півтора місяців. Практично завжди спочатку святкується католицька Пасха, а вже після — православна.

Традиції Великодня

У православній традиції Великдень є найголовнішим святом (в той час як католики і протестанти найбільше шанують Різдво). І це закономірно, адже вся суть християнства полягає в смерті і воскресінні Христовому, в Його спокутній жертві за гріхи всього людства і його великої любові до людей.

Відразу після великодньої ночі починається світла седмиця. Особливі дні богослужінь, в які служба звершується за великоднім статутом. Виконуються великодні години, святкові піснеспіви: «Христос воскрес із мертвих, смертю смерть поправив і сущим у трунах життя дарувавши».

Ворота вівтаря розкриті весь тиждень, немов символ запрошення до головного церковного торжества всіх бажаючих. Оздоблення храмової Голгофи (дерев'яного розп'яття в натуральний розмір) змінюється з чорного траурного на біле святкове.

У ці дні немає посту, послаблюються приготування до головного таїнства — причастя. У будь-який день Світлої седмиці християнин може підійти до чаші.

Багато віруючих свідчать про особливий молитовному стані в ці святі дні. Коли душу наповнює дивовижна благодатна радість. Вважається навіть, що ті, хто сподобився преставитися у великодні дні, потрапляють на Небеса, минаючи повітряні митарства, адже біси безсилі в цей час.

З Великодня до Вознесіння Господнього під час служб немає колінопреклоненних молитов і земних поклонів.

Напередодні Антипасхи врата вівтаря закриваються, але святкові служби тривають до Вознесіння, яке відзначається на 40 день після Великодня. До того моменту православні вітають один одного радісним: «Христос Воскрес!»

Також напередодні Великодня відбувається головне диво християнського світу - сходження Благодатного вогню на Гроб Господній в Єрусалимі. Чудо, які багато хто намагався оскаржити або вивчити науково. Чудо, що вселяє в серці кожного віруючого надію на порятунок і життя вічне.



1