Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Останні новини
В Переяславі провели роботи з благоустрою території
23.03.2023

Садили кущі, прибрали парк Шевченка та впорядкували зелену зону вздовж вулиці Богдана Хмельницького


Мессі зганьбився в Лізі чемпіонів. За це йому дадуть "Золотий м'яч"?
10.03.2023


Послуги протезування зубів в Києві
24.02.2023


Мер Переяслава отримав відзнаку Верховної Ради «За заслуги перед українським народом»
04.02.2023

Голова Переяславської громади В’ячеслав Саулко повідомив на своїй сторінці у Facebook про отримання Грамоти Верховної Ради України та нагрудного знака «За заслуги перед народом України». Лист був підписаний головою парламенту рівно два місяці тому – 2 грудня 2022 року.


Запрошення на свято Колодія у Переяславі
03.02.2023


Головна » Новини » Великдень у 2019 році – 28 квітня

Великдень у 2019 році – 28 квітня

Великдень у 2019 році – 28 квітня

Великдень – це свято перемоги над смертю. Слово "Великдень" походить від єврейського "песах", що означає "переступити " або" перейти", "пройти повз". Перебуваючи у статусі рабів у Єгипті, євреям було знамення пофарбувати косяки дверей будинків кров'ю ягнят. Всіх хто не дослухався до поради обійшло велике лихо - смерть первістків. Сім'ї рабів-євреїв, не постраждали. Перед виходом з Єгипту євреї зробили прощальну трапезу і вирушили в землю Обітовану, яку їм обіцяв Бог. Вони перейшли топи, хиткі піски узбережжя Червоного моря і опинилися в пустелі. Колісниці фараона, на яких єгиптяни намагалися наздогнати рабів, потонули в море. З тих пір, в пам'ять про цю подію, євреї готували ягняти з гіркими травами на честь свята Песах.

Християни ж кажуть – "наша Пасха – Христос". Чому? Ісус Христос був Сином Божим. Чи Знали ви, що Ісус теж святкував Песах? Напередодні того, як Його схопили, напередодні поневірянь, які ми згадуємо у Страсний тиждень, і страти на Голгофі, Він зібрав в Єрусалимі своїх учнів і вчинив з ними "Великдень законну" за всіма законами того часу. Але в цей день прозвучали важливі і нові для майбутніх християн слова: "прийміть, їсте, це є тіло Моє за вас ламиме. Прийміть і пийте, ця чаша є Новий Заповіт В моїй крові за вас і за багатьох виливається у залишення гріхів. Це творіть, коли тільки будете пити, в мій спогад". Так Старий Завіт між Богом і людьми залишився в минулому. Не тому що Ісус скасував його, "не скасував, але виконав". Бог уклав з людьми новий "договір", згідно з яким люди брали Хресну жертву Спасителя.

Ми радіємо про звільнення з "духовного Єгипту", царства смерті і гріха і про перехід в інше життя. Ісус Христос відчинив двері пекла. Позбавив людство від вічних мук за гріхи.

Куштуючи тіло і кров Спасителя, ми долучаємося до його скорбот і страждань, до його смерті, але, разом з тим, ми долучалися до "переходу". Це був перехід до безсмертного життя, до перемоги над пеклом і смертю, яку дарував нам Христос.  Учні Христа і вірні Йому жінки поховали Тіло Господа в печері, але він... Воскрес! Відсунув важкий камінь гробниці і вийшов з неї. Великдень перемогла смерть. Великдень - це головна складова християнської віри, надії на життя вічне.

“Христос Воскрес!"- "Воістину Воскрес!".

Ці слова висловлюють найважливіше в християнстві. Адже, якщо Ісус не Воскрес, то наша віра марна.

Великдень-перехідне свято. Чому?

Деякі православні свята випадають на різні дні календаря щороку. Такі свята називають перехідними. Це означає, що їх дату уточнюють за місячним календарем. У православному календарі це - всі свята, пов'язані з Великоднем. Наприклад, Вхід Господній в Єрусалим. Масляна, початок посту, день Жінок Мироносиць, Вознесіння Господнє, Трійця – всі ці дати залежать від того, в який день церковного року святкується Великдень.

У свята Великодня для християн є певні правила: ми не можемо святкувати Великдень раніше єврейського свята Песах. Ісус був розп'ятий в повний місяць, в Євангелії сказано, що, коли Він був розп'ятий, сонце померкло, тому Пасха святкується в повний місяць. Крім того, день Великодня обов'язково повинен випадати на неділю. Всі ці фактори роблять Великдень залежним від місячного календаря і перехідним святом.

  • Великдень у 2019 році 28 квітня
  • Великдень у 2020 році 19 квітня
  • Великдень у 2021 році 2 травня

Як підготуватися до Великодня?

Великдень у 2019 році припадає на 28 квітня. Головна підготовка до Великодня для християнина полягає в дотриманні Великого Посту. Великий піст веде нас до Великодня. Найголовніше під час посту – не тільки утримуватися від певного типу їжі, але примиритися з кривдниками, молитися. Якщо людина не постила, це не означає, що на Великдень в 2019 році їй заборонено увійти в храм на Великдень. Великдень-свято і для тих, хто поститься і для тих, хто прийшов в храм вперше.

Великий піст - один з найсуворіших в церковному році. Перед ним триває Масляна, масляний тиждень. Християни утримуються від гучних святкувань в ці дні. Адже їх чекає Великий піст, який дотримується не тільки напередодні свята – Великодня, але і втілює події, які відбуваються під час Страсного тижня, коли ми згадуємо страждання Христа.

Завершується Великий піст Лазаревою суботою. Напередодні свята Входу Господнього в Єрусалим Господь воскресив свого знайомого – Лазаря.

Великдень у 2018 році після Вербної неділі. Це стало передоднем Воскресіння Самого Господа. Ісуса зустрічали в Єрусалимі як Царя. Люди бачили справжнє диво: тіло Лазаря, якого торкнулися сліди розкладання ожило. Господь вдихнув життя в людину, яка не просто померла, але померла давно і від важкої тривалої хвороби. Господь не поспішав зцілювати Лазаря, хоча міг зробити це, саме тому, що мав намір воскресити. Люди бачили цю подію і чули про неї раділи приходу Христа в Єрусалим, так як сподівалися, що Месія несамовито знищить ворогів земних, в'їхавши в місто на віслюку. Але Ісус прийшов боротися з головними ворогами – зі смертю і пеклом. Земне процвітання і благоденство не входило в Його плани.

Його чекав арешт, тортури і смерть на Хресті.

Один з найважливіших для християн днів на Страсній седмиці - Великий четвер, коли Церква згадує події Таємної вечері. Адже саме тоді було встановлено таїнство Євхаристії.

У Страсну п'ятницю, найважчий день, згадується Хресна жертва Спасителя. Це – день Його страждань і смерті. Церква сумує за страстями Христовими. Замість літургії в цей день відбуваються Царські часи. На вечірню виносять плащаницю, це символ положення тіла Христового у труну.

Далі – затишшя дня спокою, Велика субота і радість Христового Воскресіння.

Господь прийшов у цей світ не для того, що вмерти, але для того щоб Воскреснути і подарувати нам надію на Порятунок від неминучості смерті, відпущення гріхів і життя вічне. Християни святкують прийняття цієї можливості. Підготовка до Великодня в 2019 році, як і в будь-якому іншому церковному році полягає в пості, молитві і роздумах про те, що Господь постраждав за наші гріхи. І ми повинні гідно і праведно приймати дар життя, який підносить нам Пасха Христова.

Традиції святкування Христового Воскресіння

Християни вітають один одного зі святом Великодня радісним вигуком “Христос Воскрес!"- "Воістину Воскрес!". Це не просто слова, але підтвердження нашої віри і відданості Христу. Ми віримо, що Христос скинув кайдани смерті і був Богом, а не просто людиною, яка заснула летаргічним сном або впала в кому. Воскресіння Христа було істинним дивом. Напередодні цього світлого дня віруючі освячують Великодню трапезу, символи куличі, сирні паски, фарбовані яйця.

Паски печуться з квасного тіста. Навіть це приготування є символом Воскресіння Христового. Тісто скисає, а потім оживає в руках, як Христос ожив.

Яйця на Великдень фарбують, бо вважається, ніби Марія Магдалина колись подарувала перше пасхальне яйце імператору Тиберію. Вона принесла його в дар, щоб сповістити про Воскресіння Христа і принесла яйце, бо в ті часи не прийнято було приходити з порожніми руками. Імператор Тиберій відповів, що ніхто не може воскреснути, як біле яйце не може раптом почервоніти. В ту ж секунду яйце стало червоним. Можливо, це-не більше, ніж легенда, але християни фарбують яйця в червоний колір. Хоча допустимі і інші кольори і прикраси на честь свята. Червоний – це також колір Царської слави. Символ Небесного Царства.

Але головною традицією для християн було і залишається Великоднє богослужіння. Великдень у 2019 році відбудеться 28 квітня і Великоднє богослужіння розпочнеться за традицією о 12 ночі.

Символи Пасхи

Символи Великодня за традицією-паска і фарбовані яйця.

Пасхальне яйце - це символ нового життя. Його шкаралупа символізує Гроб Господній. Усередині яйця - нове життя і нове буття, яке дарував нам Христос. У східних традиціях християнства шанують культуру гостинності. Якщо ми згадаємо історію Нового Завіту, Ісус і учні завжди разом приймали їжу. Після того, як Христос Вознісся на небеса в пам'ять про Нього учні продовжували залишати Йому хліб під час трапези. Паска – це символ того хліба, який і ми, сучасні християни, залишаємо для Христа.

Деякі Великодні традиції, в свою чергу, не несуть якогось особливого християнського сенсу. Так, наприклад, звичай розбивати яйця одне об одне при зустрічі на Великдень – це вже світська традиція. Проте церква не забороняє так вітати один одного і радіти Воскресінню Христову.

Багато хто стверджує, що християни просто взяли язичницькі обряди, так як деякі традиції і звичаї Великодня нагадують поганські обряди. Насправді, християнські свята і християнська ідеологія не має з ними нічого спільного. Вважається, що язичники зустрічали весну і фарбували яйця в честь бога сонця, у язичників було безліч інших богів, в той час, як у християн Бог Один – Ісус Христос. Проте у сучасних істориків не так багато відомостей про те, як практикувалося язичництво до прийняття християнства і всі свідчення про подібні традиції відносяться до вже християнських часів. Тому, цілком можливо, що язичники перейняли християнську традицію, а не навпаки.

У будь-якому випадку, церква заперечує будь-яку приналежність до язичництва і язичницьких традицій.

Пасхи в інших конфесіях

Католицька Паска і Великдень у традиційних протестантів (лютеран) відзначається в інший день – за Григоріанським календарем. Але традиції і звичаї для всіх християн залишаються загальними, тому що радість Воскресіння Христа єдина для всіх конфесій. Великдень у 2019 році у католиків відзначається 21 квітня.

Традиції і звичаї Великодня відрізняються тільки в різних країнах. У Німеччині Великдень-державне свято, у дітей також канікули в школі. Один одному дарують не тільки традиційні фарбовані яйця, а й Великодніх зайців. Ця традиція прийшла ще в XVI столітті. Діти, як правило, знаходять фарбовані яйця на Великдень у себе в саду. Поруч ставлять шоколадного або іграшкового зайця, який "приніс" їх дітям. Біла шерстка зайця - символ непорочності і чистоти.

Італія – дуже релігійна країна. Головні свята - Різдво і Великдень. Тут найчастіше дарують один одному шоколадні яйця. Італійці на Великдень готують не паски, а Коломби. Коломба в перекладі – "голубка".  Готується вона з борошна, цукру, цукатів на дріжджовому тесті. До Великодня віруючі італійці також дотримуються великого посту. На Великдень Папа Римський особисто вимовляє традиційну Великодню проповідь. На Великдень у 2019 році вона прозвучить для католиків 21 квітня.

У католицьких храмах напередодні Великодня проводять так звану Літургію Світла. Від величезного багаття, який розводять перед храмів запалюють пізніше Пасхал, який вносять в костел на свято.

В Англії в день Великого Свята прийнято допомагати знедоленим.

Богослужіння у традиційних протестантів, лютеран, починається з Великоднього вітання. Пастор тричі вимовляє "Христос Воскрес!", паства відповідає "Воістину Воскрес!". Один одному також дарують фарбований яйця і рибок, символ Христа. У цей день завжди відбувається Євхаристія.

Православні великодні богослужіння

Пасхальне богослужіння починається в 00:00 урочистим хресним ходом, Великодній, і триває божественною літургією, освяченням артоса. Хресний хід символізує ходу всіх віруючих за воскреслим Христом. Люди йдуть зі словами: «Воскресіння Твоє, Христе Спасе, Ангели співають на небесах, і нас на землі уподоб чистим серцем Тебе славити».

Потім і духовенство і паства співають: "Христос воскрес з мертвих, смертю смерть поправ". Хор закінчує словами "і сущим у гробах живіт дарував".

У всіх храмах звучать Великодні Передзвони. Православні причащаються Святих Таїн в цей день. Великдень у 2019 році – 28 квітня. Напередодні і в сам день Пасхи віруючі освячують Великодні частування, щоб отримати благословення Церкви і подякувати Господу за порятунок від смерті.1