Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Останні новини
В Переяславі провели роботи з благоустрою території
23.03.2023

Садили кущі, прибрали парк Шевченка та впорядкували зелену зону вздовж вулиці Богдана Хмельницького


Мессі зганьбився в Лізі чемпіонів. За це йому дадуть "Золотий м'яч"?
10.03.2023


Послуги протезування зубів в Києві
24.02.2023


Мер Переяслава отримав відзнаку Верховної Ради «За заслуги перед українським народом»
04.02.2023

Голова Переяславської громади В’ячеслав Саулко повідомив на своїй сторінці у Facebook про отримання Грамоти Верховної Ради України та нагрудного знака «За заслуги перед народом України». Лист був підписаний головою парламенту рівно два місяці тому – 2 грудня 2022 року.


Головна » Новини » Як перемогти корупцію в держзакупівлях

Як перемогти корупцію в держзакупівлях

За допомогою впровадження системи ProZorro в Україні вдалося практично повністю викорінити корупцію в держзакупівлях і заощадити мільярди гривень бюджетних коштів.

Реформа системи держзакупівель - одна з найуспішніших українських реформ. Система ProZorro введена трохи більше року тому, вже отримала ряд міжнародних премій в області державних закупівель, серед яких Public Sector Procurement Award і Open Government Awards, і вважається однією з найпрогресивніших у світі. Її беруть на аутсорсинг в Британії, Молдові та деяких регіонах Іспанії. Тільки за 2016 рік з її допомогою український бюджет зекономив близько 8 млрд гривень.

Держзакупівлі в Україні довгий час вважалися однією з найбільш корумпованих сфер. Так, за різними даними, в 2013 році чиновники розкрадали від 15 до 40% виділених на закупівлю товарів і послуг засобів. Тоді діяла так звана система Тендерної палати - формально громадської організації, яка продавала доступ до реєстру тендерів.

І тим хто хотів подати заявку на тендер, і тим хто хотів взяти в ньому участь потрібно було за це платити, причому гроші йшли не в бюджет, а в кишеню творця палати Антона Яценко (нині депутат Верховної Ради від фракції «Воля народу», одного з осколків «Партії регіонів»).

«Яценко і його люди фактично зареєстрували на себе марку "тендерні процедури" і кожному, хто хотів взяти в них участь, потрібно було йти до них в палату і платити гроші. Причому кожен крок був платний. Хочеш навчиться проводити торги - плати, хочеш взяти участь в тендері - плати, хочеш подивитися які пропозиції - плати», - розповідає виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин.

Однак основні втрати держава несло за рахунок корупційних схем участі в тендерах лише обраних постачальників і виконавців.

«У сфері медецини, наприклад, було всього кілька фірм, які вигравали абсолютно всі тендери. Просто крім них ніхто про те, що оголошений тендер не знав», - розповідає юрист Центру протидії корупції Анастасія Красносільська.

 «Це була страшно корупційна схема. Якщо, наприклад, ліквідовувався банк, то держава продаючи його майно виставляло оглошенія в форматі «лот 115 у справі 257» і фактично ніхто, крім власника і вже заздалегідь обраного організатором тендеру покупця, не знав, що ж це там продається. В результаті держава недоотримувала величезні гроші», - розповідає Юрчишин.

Основна ідея реформи системи держзакупівель полягала в тому, щоб зробити всю інформацію про операції повністю відкритою. «Всі бачать все» - став офіційним стилем реформи. В результаті з'явилася ProZorro - центральна база даних, де здійснюються транзакції і зберігаються всі дані про держзакупівлі. У цю систему входять також майданчики, які забезпечують доступ до цієї центральної бази даних. Вони можуть бути, як приватними, так і державними, як українськими, так і іноземними. ProZorro обов'язково для всіх торгів із держзакупівель на суму понад $10 тисяч.

«По суті, що ми зробили - ми просто відкрили всю інформацію для загального огляду, зробили доступ до неї в форматі «зайшов - подивився» актуальні закупівлі на сайті онлайн. Абсолютно будь-яка людина може зареєструватися на сайті і подивитися, що продається, де продається, які компанії беруть участь в тендері, яка була початкова ціна і як вона змінилася. Все тепер в он-лайн форматі і взяти участь у держзакупівлях можуть фактично всі. Якщо ви не можете розібратися, як працює ProZorro, то будь-яка установа може просто запросити тренінг. Проводиться він абсолютно безкоштовно», - розповідає Ярослав Юрчишин.

В результаті в тендерах бере участь все більша і більша кількість учасників. Якщо до реформи, на один тендерний замовлення претендувало один-два учасники, то зараз їх число доходить до декількох десятків. Це дозволяє здійснювати держзакупівлі, а також продавати держмайно за максимально вигідною ціною. Так, тільки за 2016 рік за допомогою ProZorro український бюджет зекономив близько 8 млрд гривень і, на думку творців реформи, це - тільки початок.1