Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Останні новини
Головна » Новини » Мер Переяслава ділився досвідом місцевих ініціатив

Мер Переяслава ділився досвідом місцевих ініціатив

на форумі в Тбілісі
Мер Переяслава ділився досвідом місцевих ініціатив

Конференція з питань стратегій та інструментів етики та прозорості на місцевому рівні проходила з 6 по 7 грудня 2017 року в Тбілісі. Участь в ній взяли близько 100 міських голів та представників асоціацій органів місцевого самоврядування з України, Вірменії, Азербайджану, Грузії, Білорусі та Республіки Молдова. Якими місцевими ініціативами поділася українська делегація та які ноу-хау колег з інших країн варто було б нам перейняти – розповів мер Переяслава-Хмельницького Тарас Костін, який представляв на цьому заході Асоціацію міст України.

- Як можна підвищити якість місцевого самоврядування?

- На конференції ми обговорили шляхи вдосконалення місцевого самоврядування. Безумовно, з посиленням децентралізації влади якість місцевого самоврядування стає дедалі більш вирішальною. Такі інструменти, як прозорість та громадська участь допомагають створити умови для того, щоб громадяни могли зрозуміти і оцінити рішення, які приймають органи місцевого самоврядування. Прозорість має важливе значення для демократії, і люди повинні брати участь у прийнятті рішень.

- Якими місцевими ініціативами поділилася українська делегація?

- У нас багатий досвід з питань прозорості та громадської участі. Колег з інших країн особливо зацікавив такий інструмент, як бюджет участі. Він дає змогу місцевій владі краще визначити найважливіші для громадян проблеми. Крім того, мешканці стають більш залученими у процес розпорядження публічним коштами.

Скажімо, у Переяслав-Хмельницькому ми запровадили бюджет участі півроку тому. На наступний рік міська влада виділила 500 тис. грн на проекти, які запропонували саме громадські організації. Переважно, ці проекти стосуються благоустрою міста – освітлення, облаштування дитячих майданчиків, зон відпочинку тощо. Доступ до управління бюджетом є у багатьох українських містах – Києві, Львові, Полтаві, Луцьку, Житомирі та інших.  

Цікава деталь – грузинські колеги розповіли, що у них сесії міської ради транслюються на екран, що встановлений у приміщенні міської ради. І це навели як приклад відкритості. Але у багатьох українських містах, у тому числі і Переяслав-Хмельницькому, сесії міської ради проходять в режимі онлайн, за роботою депутатів можна спостерігати, знаходячись де завгодно.

- Які ідеї колег з інших країн доцільно було б, на вашу думку, запровадити в Україні?

- Варто було б розробити, так би мовити, рамочний Кодекс поведінки службовців органів місцевого самоврядування. А кожне село, селище, місто чи об’єднана громада дороблятимуть його з урахуванням місцевої специфіки. Цю ідею я запропонував Виконавчому директору Асоціації міст України Олександру Слобожану, і він її підтримав.

Кодекс має визначати конкретні стандарти професійної поведінки, передбаченої у багатьох ситуаціях, надавати службовцям рекомендації щодо їх застосування. Варто також передбачити механізми повідомлення громадськості про випадки неетичної поведінки службовців органів місцевого самоврядування, а дотримання правил має відображатися в річній оцінці їх роботи.

-Що ще можна зробити для посилення громадської участі у місцевому самоврядуванні?

-В Україні вже багато зроблено в цьому плані. Більшість міських рад має громадські консультативні ради, існують електронні платформи, наприклад, «Відкрите місто», проекти рішень органів місцевого самоврядування розміщуються на сайтах, і громадяни мають змогу долучитися до їх обговорення.

Мені дуже сподобалась ініціатива наших молдовських колег – «шкатулка ідей». У міській раді встановлено скриньку, куди громадяни можуть анонімно покласти папірець з пропозицією або скаргою.

Звісно, це можна зробити і в електронній формі. Але онлайн процедура більш спрямована на молодих людей, а письмова форма подання пропозицій та скарг призначена для громадян старшого віку, які скептично ставляться до нових технологій або взагалі не мають доступу до інтернету. Принаймні, найближчим часом «шкатулка ідей» буде встановлена у міській ради Переяслав-Хмельницького.

Взагалі, Конференція у Тбілісі стала платформою для обміну ідеями щодо інструментів етики та прозорості на місцевому рівні. Переконаний, що така співпраця сприятиме підвищенню якості місцевого врядування.

Довідково. Конференція «Етика та прозорість на місцевому рівні: стратегії та інструменти» була організована Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи в рамках тематичної програми «Зміцнення інституційних рамок для місцевого врядування». Ця програма реалізується Радою Європи в рамках Партнерства з ефективного управління на 2015-2017 роки для Вірменії, Азербайджану, Грузії, Молдови, України та Білорусі.

Асоціація міст України1