Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Останні новини
Головна » Новини » Круглий стіл «Космос на варті безпеки людини: аерокосмічні зондування регіону»

Круглий стіл «Космос на варті безпеки людини: аерокосмічні зондування регіону»

Круглий стіл «Космос на варті безпеки людини: аерокосмічні зондування регіону»

У середу, 10 квітня в університеті відбувся круглий стіл «Космос на варті безпеки людини: аерокосмічні зондування регіону». В засіданні взяли участь науковці із Києва, Харкова, Переяслава, вчителі та учні міських шкіл, студенти. Серед почесних гостей була дружина першого астронавта Незалежної України Віра Каденюк та його син Дмитро.

Відкриваючи засідання директор університетської бібліотеки Ольга Шкира розповіла, що 15 років тому був започаткований проект «Космічна Україна. Переяславщина». За словами Ольги Іванівни за цей час учасники проекту побували в Житомирі на батьківщині конструктора космічних ракет Сергія Корольова, познайомилися з першим астронавтом незалежної України Леонідом Каденюком. Пригадала співпрацю з українським астрономом і дитячим письменником Климом Чурюмовим, а також різноманітні поїздки Україною, зокрема неодноразове відвідування київського та харківського планетаріїв.

Невеличкий екскурс в історію розвитку міжнародного філософсько-космологічного товариства (МФКТ), космосу і Переяславщини зробив доктор філософських наук, професор ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди» Олег Базалук. Саме за його ініціативи у жовтні 2004 року на базі переяславського університету пройшов міжнародний семінар на тему «Світобудова – етапи формування та розвитку». В ньому взяли участь науковці з США, Грузії, Ізраїлю, Росії, Німеччини та України. І саме те засідання поклало початок розвитку «космічного руху» на Переяславщині.

Координатор міжнародних проектів лабораторії «Геоінформаційні системи та дистанційне зондування землі» НЦ «Мала академія наук України» Лілія Юрків доповіла про програму «Copernicus» та використання її матеріалів у роботах учнів МАН. Кандидат технічних наук, науковий співробітник Державної установи «Науковий центр аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук Національної академії наук України» Ольга Томченко розповіла, як в Інтернеті відшукати найновіші карти забруднення повітря землі зроблені супутником «Sentinel-5P». Причому відслідковувати дані можна в реальному часі. За словами науковця згідно даних супутника над Переяславом забруднень повітря зокрема діоксином азоту не виявлено, і вон поки що знаходиться у чистій зоні. Молодший науковий співробітник Центру аерокосмічних досліджень Землі НАН України Микола Лубківський розповів про дослідження теплових аномалій Києва з використанням багато спектральних даних супутника «Landsat».

В ході обговорення доповідей виступили заступник директора Переяслав-Хмельницької ЗОШ№1 Ніна Гриценко та педагог-організатор Переяслав-Хмельницького ліцею-інтернату «Патріот» Наталія Гром. Завідувач науково-дослідного сектору «Музей космосу» НІЕЗ «Переяслав» Сергій Вовкодав поділився досвідом, як у своїй роботі музейники використовують дистанційне зондування землі. Він також презентував путівник «Музей космосу НІЕЗ «Переяслав». Дружина першого астронавта Незалежної України Віра Каденюк розповіла про цікаві моменти спільного життя.

Директор Харківського планетарію Галина Железняк розповіла про космонавта-харків’янина Валентина Бондаренка. Який був у складі першого загону космонавтів СРСР, і трагічно загинув під час випробування в сурдобарокамері.

Після засідання круглого столу учасники відвідали «Музей космосу» в НІЕЗ «Переяслав»


Автор: Володимир Набок («Вісник Переяславщини»)

1