Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Останні новини
В Переяславі провели роботи з благоустрою території
23.03.2023

Садили кущі, прибрали парк Шевченка та впорядкували зелену зону вздовж вулиці Богдана Хмельницького


Мессі зганьбився в Лізі чемпіонів. За це йому дадуть "Золотий м'яч"?
10.03.2023


Послуги протезування зубів в Києві
24.02.2023


Мер Переяслава отримав відзнаку Верховної Ради «За заслуги перед українським народом»
04.02.2023

Голова Переяславської громади В’ячеслав Саулко повідомив на своїй сторінці у Facebook про отримання Грамоти Верховної Ради України та нагрудного знака «За заслуги перед народом України». Лист був підписаний головою парламенту рівно два місяці тому – 2 грудня 2022 року.


Запрошення на свято Колодія у Переяславі
03.02.2023


Головна » Новини » Коштів для фінансування ЦПТО не достатньо

Коштів для фінансування ЦПТО не достатньо

На пленарному засіданні Київської облради депутати вирішили створити робочу групу з розгляду питання фінансування профтехучилищ Київщини у регіоні місцевими бюджетами. У бюджетах міст обласного значення не вистачає коштів для цього. Крім того, на місцях відмовляються утримувати навчальні заклади, де більша частина учнів – жителі інших областей.

В ході засідання бюджетної комісії її голова Ольга Бабій повідомила, що чотири міста Київщини не мають коштів утримувати місцевих ПТУ.

На утримання профтехучилищ доручили сплатити зі свого бюджету міста Ржищів - 6 млн 300 тис. грн., Березань – 5 млн 400 тис. грн, Переяслав-Хмельницький – 9 млн грн, Фастів – 7 млн грн.

При цьому, наприклад у Ржищівському ПТУ навчається тільки 20% дітей з цього міста, решта – іногородні.

Важкою є ситуація у Білої Церкви, яка повинна виділити понад 40 млн грн на фінансування 5 закладів, Борисполі (7 млн грн), Броварах (8,3 млн грн).

Також за словами Ольги Бабій фінансування частини ПТУ в цьому році передбачається частково обласним бюджетом у загальній сумі близько 76 млн грн. Зокрема, в містах Рокитне, Українка, Васильків, Тетіїв, Яготин, Богуслав.

Новація держбюджету, прийнятого Верховною Радою наприкінці минулого року, якою вперше передбачено перекласти фінансування закладів профтехосвіти державної форми з державного на міські бюджети, якщо міста мають статус обласного значення. Переяслав, як відомо, відноситься до цієї категорії. Проте нове бюджетне навантаження для нього є дуже і дуже обтяжливим. Адже, як пояснила начальник фінуправління міськради Юлія Жарко, на рік для утримання міського ЦПТО потрібно понад 11 млн. 305 тис. грн. Їх потрібно буде зняти з інших статей витрат, скоріш за все з бюджету розвитку. І це означатиме, що буде значно менше і ремонтів доріг, і вуличного освітлення, і дахів і таке інше.

Оскільки нововведення багато в чому є, очевидно, помилковим, зараз по всій країні ставляться питання про нагальну необхідність або ж перегляду, або ж повної його відміни. Є велика вірогідність, що у вищих керівних органах країни прислухаються до цих протестів і змінять своє рішення про джерела фінансування профтехучилищ. А поки що керівництвом міста разом з депутатами та представниками міського ЦПТО було погоджено профінансувати цей заклад лише за січень. Для цього із загального фонду міського бюджету буде виділено понад 771 тис. грн. Більшістю голосів депутати підтримали таке рішення.

Проте відбулося широке обговорення проблеми, що виникла. Участь в ньому взяли і працівники, педагоги ЦПТО, яких прийшло на сесію не один десяток.

– Коли 28 грудня минулого року прийняли держбюджет з такою новацією, – сказав директор закладу Микола Лопата, – ми були шоковані. Одразу ж поїхав до Міністерства освіти. Не просто зараз туди потрапити, оскільки його ніби якийсь військовий об’єкт охороняє нацгвардія, але я потрапив до заступника міністра. Ну, він мене заспокоював, казав, що будемо повертатися до традиційної системи фінансування з держбюджету. Пізніше я телефонував керівникам навчальних закладів не лише в нашій, а й інших областях, всі дуже занепокоєні. Більшість вважає, що переведення фінансування на місцеві бюджети може призвести до знищення профтехосвіти у країні. І ми, і всі подібні до нашого заклади вже звернулися з листами і до Верховної Ради, і до Кабміну, якщо нас не почують, вдаватимемося до більш радикальних дій.

Він також розповів, що переяславський центр входить до 50 кращих закладів профтехосвіти країни. Щоб досягнути такого рівня, його колектив наполегливо працював багато років. На сьогодні тут лише на державній формі навчається 517 учнів, в тому числі 34 дитини-сироти. Основний контингент – діти після дев’яти класів і не лише міста й району, а й різних регіонів країни. Разом із середньою освітою здобувають спеціальності в галузях легкої, харчової промисловості, сільського господарства, побуту, зв’язку тощо. Заклад – потужний, має всі умови для навчання, проживання дітей. Наприклад, лише у складі навчального господарства є 150 гектарів орної землі, а також пасіка, ферма, свинопоголів’я. Все це господарство дозволяє покращувати харчування дітей. Вчителів та інших працівників у ЦПТО всього 147.

 Підсумовуючи свій виступ, Микола Лопата наголосив, що колектив не дасть зруйнувати заклад.

Депутати ухвалили звернення до керівництва країни, народного депутата Олександра Онищенка, очильників КОДА та Облради. В ньому йдеться, що перекладання фінансування з державного на місцеві бюджети закладів профтехосвіти не лише протирічить нормам діючого законодавства, а й руйнує базові засади реформи місцевого самоврядування тощо. Тож попросили відмінити нововведення, прийняте до держбюджету.

Крім іншого, воно, до речі, не відповідає ще й принципам пропорційності. Так, наприклад, у Броварах власних надходжень 300 млн., потреба для утримання місцевого ПТУ – 12 млн. грн.; У Переяславі власних надходжень 49 млн., потреба утримання ЦПТО – 11,5 млн. грн.; у Ржищеві власних надходжень 10 млн., потреба ПТУ – 8 млн. грн.

З іншого боку виступаючі не раз висловлювали сумніви, чи прислухаються у “верхах” до таких звернень, і чи в подальшому не станеться так, що за рахунок місцевого бюджету доведеться фінансувати не лише училище, а й ряд інших структур, які раніше традиційно утримувалися державою1