Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Останні новини
В Переяславі провели роботи з благоустрою території
23.03.2023

Садили кущі, прибрали парк Шевченка та впорядкували зелену зону вздовж вулиці Богдана Хмельницького


Мессі зганьбився в Лізі чемпіонів. За це йому дадуть "Золотий м'яч"?
10.03.2023


Послуги протезування зубів в Києві
24.02.2023


Мер Переяслава отримав відзнаку Верховної Ради «За заслуги перед українським народом»
04.02.2023

Голова Переяславської громади В’ячеслав Саулко повідомив на своїй сторінці у Facebook про отримання Грамоти Верховної Ради України та нагрудного знака «За заслуги перед народом України». Лист був підписаний головою парламенту рівно два місяці тому – 2 грудня 2022 року.


Запрошення на свято Колодія у Переяславі
03.02.2023


Головна » Новини » Чергова книга серії «Краєзнавча бібліотека Переяславщини»

Чергова книга серії «Краєзнавча бібліотека Переяславщини»

Чергова книга серії «Краєзнавча бібліотека Переяславщини»

Вийшло в світ нове краєзнавче видання – Коржов Ю. Б. Пологи-Вергуни. Село в матеріалах Генерального опису Лівобережної України 1765-1769 років. Переяславський полк. / Упорядник Ю. Б. Коржов. – Чернігів: Видавець Лозовий В. М., 2018. – 154 с. – (Серія: Краєзнавча бібліотека Переяславщини; вип. 12). У його основу покладено публікацію оригіналу документу – відомості про козацькі господарства с. Пологи-Вергуни – укладеного під час проведення Генерального опису Лівобережної України, що здійснювався упродовж 1765-1769 рр. Ця робота проводилася Малоросійською колегією на чолі з президентом – графом Петром Рум’янцевим. На момент створення документу вказане село входило до другої Переяславської полкової сотні.

Опублікована книга розрахована на істориків, етнографів, генеологів та усіх, хто цікавиться історією рідного краю. Її упорядник – краєзнавець Юрій Коржов виявив документ у Центральному державному історичному архіві України, м. Київ. Опублікований текст містить демографічні відомості, дані стосовно господарсько-економічної діяльності мешканців, забудови та топоніміки населеного пункту. У книзі подано іменний (понад 500 власних імен) та географічно-топографічний (понад 200 власних назв) покажчики. Рецензентами видання виступили фахівці НІЕЗ «Переяслав»: завідувач НДВ історичного краєзнавства, кандидат історичних наук Тарас Нагайко та старший науковий співробітник НДВ археології, кандидат історичних наук Олександр Юрченко.

Без сумніву, книгу вже зараз можна вважати бібліографічною рідкістю, адже її наклад становить лише 100 примірників. Також слід сказати, що це видання є першою опублікованою працею у вигляді окремої книги, що стосується села нашого району. Воно містить єдине з відомих на сьогодні документальних свідчень з матеріалів Рум’янцівського опису, що стосується с. Поліги-Вергуни.

Зауважимо, що на сьогодні у межах документів Генерального опису, відносно Переяславського полку, опубліковано лише кілька документів. Географія цих матеріалів включає такі населені пункти: с. Велий Хутір, Великохуторянську та Дунинівську слободи Золотоніської сотні (автор: В. Козоріз) та с. Городище (Ташань) Яготинської сотні (автор Ю. Коржов).

Серія «Краєзнавча бібліотека Переяславщини» заснована Національним історико-етнографічним заповідником «Переяслав» у червні 2015 р. на сьогодні налічує низку видань, присвячених історичному минулому населених пунктів, що пов’язані з нашим регіоном. У подальших планах вихід нових книг, у тому числі й матеріалів Генерального опису Лівобережної України, що стосуються історії Переяславського полку.


Автор: Завідувач НДВ історичного краєзнавства НІЕЗ «Переяслав» к.і.н. Тарас Нагайко

1