Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Останні новини
Нові гральні автомати в онлайн казино Goxbet
19.09.2022


Стоит ли использовать мазь от псориаза
31.08.2022

Псориаз — это заболевание, поражающее кожу. Он вызывается аномальным ростом клеток дермы. Аномальный рост клеток кожи, в свою очередь, вызывает воспаление и боль. Воспаление может привести к образованию рубцов и некрасивых шрамов.


Чим відрізняються коньяк, арманьяк і інші бренді?
27.08.2022


Чем удалить накипь из кофемашины
25.07.2022


Чому батьки обирають підгузки Libero
13.04.2022


Головна » Новини » Документальний кінофільм «Вільні люди» презентували в музеї кобзарства

Документальний кінофільм «Вільні люди» презентували в музеї кобзарства

презентація документального кінофільму «Вільні люди»

14 травня у музеї кобзарства Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» відбулася презентація документального кінофільму «Вільні люди». Його представляли режисер Ганна Яровенко та безпосередні учасники – кобзар Ярослав Крисько і лірник Андрій Ляшук. Від місцевої влади у заході взяли участь: заступник голови Переяслав-Хмельницької райдержадміністрації Світлана Шевченко, викладачі та студенти Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди, працівники музею кобзарства, жителі міста. Ця творча зустріч-презентація стала початком серії заходів, які НІЕЗ "Переяслав" розпочав проводити з нагоди 385-річчя «Тарасової ночі» - «ТІЇ СЛАВИ КОЗАЦЬКОЇ ПОВІК НЕ ЗАБУДЕМ!».

Фільм «Вільні люди», який було знято восени 2013 року, – це не тільки портрети сучасних кобзарів, лірників, це дослідження інформаційно-музичного простору, в якому жили українці півтора року тому.

В українській культурі з давніх-давен природно співіснували кобзарство і бандурництво. У ХVII-ХVIII ст. мало не в кожній українській хаті була кобза. Коли в 1775 році Запорізьку Січ було ліквідовано, зменшили кількість козаків, які грали на кобзах. Але в народі збереглась кобзарська духовна традиція – незрячі співці нагадували про козацькі вольності. Надзвичайно високим був моральний авторитет цих мандрівних філософів-митців.

Фільм досліджує питання – хто вони – сучасні кобзарі та лірники, як вони інтегруються в суспільстві, і як це суспільство їх сприймає?

Архіваріус Тарас Компаніченко та художник-реставратор Ярема Шевчук з Києва, директор видавничого агентства Андрій Ляшук з міста Рівне, дяк Ярослав Крисько та викладач Тарас Дороцький зі Львова, пройшлися зі своїми старосвітськими інструментами по черкаських та полтавських селах Легедзине, Танське, Косенівка, Крячківка, співаючи і спілкуючись з різними верствами населення, намагаючись донести до душі кожного давні українські традиції. Їх слухають молодь і літні люди, їх реакція не однорідна, звідси вимальовується певне соціологічне дослідження про смаки і культуру сучасного українського соціуму.

Після закінчення демонстрації фільму Ганна Яровенко взяла участь в його обговоренні та відповіла на численні запитання присутніх, а кобзар Ярослав Крисько і лірник Андрій Ляшук виконали під супровід легендарних народних інструментів низку дум і пісень.1