Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Останні новини
Розпочався VI Всеукраїнський історико-культурологічний форум «Сікорські читання»
14.10.2017

Захід присвячений 94-й річниці від дня народження Героя України та визначного музейного діяча Михайла Сікорського.


Кращі учні Переяслава отримали стипендію міської ради
10.10.2017

9 жовтня у залі засідань Переяслав-Хмельницької міської ради відбулося нагородження учнівської молоді – стипендіатів міської ради, які досягли успіхів в предметних олімпіадах, спорті, мистецтві, як на обласному, всеукраїнському, так і міжнародному рівнях.


Андрій Шевченко отримав посвідчення Почесного громадянина Переяслав-Хмельницький
09.10.2017


Фермер із Переяславщини стане заступником міністра аграрної політики
29.09.2017

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман підтримав кандидатуру віце-президента Асоціації фермерів і приватних землевласників України Віктора Шеремета на посаду заступника міністра аграрної політики і продовольства.


Розпочав роботу туристично-інформаційний центр
28.09.2017


Головна » Новини » Документальний кінофільм «Вільні люди» презентували в музеї кобзарства

Документальний кінофільм «Вільні люди» презентували в музеї кобзарства

презентація документального кінофільму «Вільні люди»

14 травня у музеї кобзарства Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» відбулася презентація документального кінофільму «Вільні люди». Його представляли режисер Ганна Яровенко та безпосередні учасники – кобзар Ярослав Крисько і лірник Андрій Ляшук. Від місцевої влади у заході взяли участь: заступник голови Переяслав-Хмельницької райдержадміністрації Світлана Шевченко, викладачі та студенти Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди, працівники музею кобзарства, жителі міста. Ця творча зустріч-презентація стала початком серії заходів, які НІЕЗ "Переяслав" розпочав проводити з нагоди 385-річчя «Тарасової ночі» - «ТІЇ СЛАВИ КОЗАЦЬКОЇ ПОВІК НЕ ЗАБУДЕМ!».

Фільм «Вільні люди», який було знято восени 2013 року, – це не тільки портрети сучасних кобзарів, лірників, це дослідження інформаційно-музичного простору, в якому жили українці півтора року тому.

В українській культурі з давніх-давен природно співіснували кобзарство і бандурництво. У ХVII-ХVIII ст. мало не в кожній українській хаті була кобза. Коли в 1775 році Запорізьку Січ було ліквідовано, зменшили кількість козаків, які грали на кобзах. Але в народі збереглась кобзарська духовна традиція – незрячі співці нагадували про козацькі вольності. Надзвичайно високим був моральний авторитет цих мандрівних філософів-митців.

Фільм досліджує питання – хто вони – сучасні кобзарі та лірники, як вони інтегруються в суспільстві, і як це суспільство їх сприймає?

Архіваріус Тарас Компаніченко та художник-реставратор Ярема Шевчук з Києва, директор видавничого агентства Андрій Ляшук з міста Рівне, дяк Ярослав Крисько та викладач Тарас Дороцький зі Львова, пройшлися зі своїми старосвітськими інструментами по черкаських та полтавських селах Легедзине, Танське, Косенівка, Крячківка, співаючи і спілкуючись з різними верствами населення, намагаючись донести до душі кожного давні українські традиції. Їх слухають молодь і літні люди, їх реакція не однорідна, звідси вимальовується певне соціологічне дослідження про смаки і культуру сучасного українського соціуму.

Після закінчення демонстрації фільму Ганна Яровенко взяла участь в його обговоренні та відповіла на численні запитання присутніх, а кобзар Ярослав Крисько і лірник Андрій Ляшук виконали під супровід легендарних народних інструментів низку дум і пісень.


1