Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Головна » Культура » Фестивалі » «Водохрещення Господнє» - 19 січня

«Водохрещення Господнє» - 19 січня

Свято «Водохрещення Господнього» (19 січня) в Переяславі проходить біля лісового озера і має обласне значення. Інша назва свята  — Богоявлення. Чому не в день народження, а саме цей день? Дуже просто - справжній день не той, у який Христос народився, а той, у який він хрестився й освятив воду.

Світ наш сповнений гріхів, тому  церква щороку знову й знову освячуючи воду, повертає водній стихії первинну чистоту. Священики акцентують увагу на тому, що Бог не творить чудес там, де людина їх очікує просто з цікавості, без щирого наміру скористатися ними задля власного спасіння. Щоб свячена вода приносила користь, необхідно дбати про чистоту власних думок і вчинків.

За народними віруваннями, коли священик опускає хрест у ополонку, з річки вистрибує нечиста сила, і гуляє вона землею до тої пори, поки якась жінка не випере в річці білизну. Господині не квапилися повертати нечисту силу у воду — хай побільше її загине від сильних морозів. За легендою, на Водохрещення вода в річці на якусь мить перетворюється на вино.

Принісши додому свячену воду, господар окроплює  усе в оселі й господарстві. А потім вся родина сідає до столу, перед їжею випивши свяченої води. Після обіду дівчата йдуть до річки, щоб умитися йорданською водою — задля вроди та здоров'я.

На відміну від багатьох інших свят,  це святосуто християнськеі  прийшло до нас із запровадженням християнства на Русі. Напередодні на льоду вирубують великий хрест, і після освячення  вода вважається чудодійною. Її дають зуроченим дітям, людям, що помирають, хворим тваринам. Усі бажаючі, мають можливість зануритися в цілющу холодну воду. А потім пригоститися гарячим чаєм та смачною кашею,  сдобреною добрячою процією оковитої ( на всяк випадок – щоб не простудитись).