Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Головна » Історія » 1781 - відміна автономії України і розділ на полки. Скасування Переяславського полку

1781 - відміна автономії України і розділ на полки. Скасування Переяславського полку

Прості козаки указом від 16 листопада 1781 року були переведені на положення російських селян-однодворців з одночасним накладанням на них подушної податі і забороною вільного переходу на інше місце проживання. Указом 1783 року про перетворення лівобережних козачих полків у регулярні частини російської армії українських козаків звели до положення солдатів. З цих пір вони втратили козачі права і привілеї, і, хоча як і раніше називалися козаками, фактично стали селянами. Тепер вони несли усі селянські повинності, деякі з них навіть потрапляли в кріпосну залежність до поміщиків, а українська старшина отримала усі права і привілеї російського дворянства.

У 1781 році було скасовано адміністративне ділення на полки і сотні і замінено наміснитцтвом, губерніями і повітами.

Київське наміснитцтво - адміністративно-територіальна одиниця Російської імперії, утворена за указом імператриці Катерини ІІ від 16 вересня 1781 року після скасування Гетьманщини і її сотенно-полкового пристрою. До складу наміснитцтва була включена територія Київського, Переяславського, Лубенського і Миргородського полків. Ділилося на 11 повітів: Київський, Острожский, Козелецький, Переяславський, Пирятинський, Лубенський, Миргородський, Хорольский, Градизcький, Золотоношський, Голтвинський.

У 1796 році до наміснитцтва були приєднані міста Канів, Корсунь, Богуслав і Димер, які стали повітовими(Канівський повіт, Корсунський повіт, Богуславский повіт, Димерський повіт). Адміністративним центром наміснитцтва був Київ, в якому знаходилося намісницьке правління на чолі з намісником - вищою ланкою імператорської адміністрації на території Київського наміснитцтва. Намісник призначався безпосередньо імператрицею.

Київське наміснитцтво разом з Чернігівським і Новгород-Северским наміснитцтвом складало Малоруське генерал-губернаторське, на чолі якого був поставлений генерал-фельдмаршал Петро Румянцев-Задунайский.

У 1797 році Київське наміснитцтво разом з іншим наміснитцтвом за указом імператора Павла I від 12 грудня 1796 було скасоване. Пригнічуюча частина його території увійшла до складу відтворених Київською і Малоруською губерній.1