Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Головна » Історія » Поселення епохи бронзи на Переяславщині ( 2 тис. років до н.е.)

Поселення епохи бронзи на Переяславщині ( 2 тис. років до н.е.)

Епоха бронзи – датується на території  України кінцем ІІІ тисячоліття – початком І тисячоліття до н.е., ознаменована подальшим розвитком землеробства та скотарства, розповсюдженням виробів із бронзи. Із бронзи, яка твердіша за мідь и більш легкоплавка, робили різноманітні вироби праці, зброю та прикраси. Однак повністю замінити вироби з каменю бронзовими предметами ще не  могли через її порівняно малу чисельністьта фізичні якості. В ранньому періоді епохи бронзи виготовлення кам’яних виробів досягнуло високого рівня.

Першочерговою формою господарства племен стає скотарство. Відбувається відособлення скотарських племен. За словами Ф. Енгельса, «пастушачі племена виділились із загальної маси варварів – це було перше велике суспільне розділення праці».

Розвиток у скотарстві і ріллі сприяли подальшому розвитку обміну і зосередженню у руках окремих сімей, родової і племінної знаті значних багатств. Виникає майнова нерівність, що підточувала основи первіснообщинного устрою. У зв’язку з частими війнами, боротьбою за територію формуються крупні союзи племен.

Наприкінці ІІІ тисячоліття до н.е. на досліджувану територію, зайняту трипільськими племенами, розселились з правобережжя Середнього Придніпров’я скотарсько - землеробні племена так званої середньо - дніпровської культури, асимільоване трипільське населення. Племена епохи бронзи розташовувались на території сучасного Києва до початку І тисячоліття до н.е.

Поселення епохи бронзи розташувалось на невеликих пагорбах навколо виступів прилеглих терас річок або на берегах озер. Господарча діяльність населення була пов’язана з надпойменою терасою. Домівки будували дерев’яні, наземні. Окрім основних галузей господарства (землеробства і скотарства) значне місце займали ткацтво та гончарство.

Більшість поселень бронзового століття в районі Києва знайдено на висотах правого берега Дніпра, а також в піщаних дюнах або на невеликих  схилах лівого берега. Таким чином поселення, яке розміщувалось в дюнах надпойменої тераси до заходу від Микільської Слобідки, яке датується періодом ранньої бронзи (першої половини ІІ тисячоліття до н.е.). У культурному шарі його знаходились фрагменти глиняних горшків з простим шнуровим орнаментом і два очага. Також кераміка (іноді грузила і прясельця) вимиваються з обривів тераси.1