Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Головна » Історія » Перші згадки Переяславської фортеці у договорі між Київською Русю і Візантією (907 р. н.е.)

Перші згадки Переяславської фортеці у договорі між Київською Русю і Візантією (907 р. н.е.)

Частина «Повісті тимчасових літ» за рік 6415 (907):

Пішов Олег на греків, залишив Ігоря в Києві; узяв із собою багато варягів, і слов’ян, і чуди, і кривичів, і мерю, і древлян, і радимичів, і полян, і сіверян, і вятічей, і хорватів, і  дулебов, і тиверців, знаних як толмачі: цих усіх називали греки» Велика Скіф». І з цими всіма пішов Олег на конях і у човнах; і було човнів числом 2000. І пішов до Царьграду: греки ж замкнули Суд, а місто заперли. І вийшов Олег на берег, і почав воювати, і багато вбивства коїв в місцевості міста грекам, і розбили багато палат, і церкви палили. А тих, кого захопили у полон, одних убили, інших замучили, деяких застрелили, а інших покидали у море, і багато зла зробили русичі грекам, як зазвичай роблять вороги.

І звелів Олег своїм воїнам зробити колеса і поставити на колеса човни. І за вітром, підняли вони у полі паруса і пішли до міста. Греки ж, побачивши це, злякались і відповіли, пославши до Олега: «Не губи міста, дамо тобі данину, яку хочеш». І зупинив Олег  воїнів, і винесли йому їжу і вино, але не прийняв його, так як було воно травлене. І злякалися греки, і сказали: «Це не Олег, але святий Дмитро, посланий на нас Богом». І наказав Олег дати данини на 2000 човнів: по 12 гривень на чоловіка, а було у кожному човні по 40 мужів.

І погодились на це греки, і стали греки простити мира, щоб не воював на землі греків. Олег, небагато відійшовши від столиці, почав переговори про мир з гречеськими царями Леоном і Олександром і послав до них у столицю Карла, Фарлафа, Рулава і Стемида зі словами: «Платіть мені дань». І сказали греки «Що хочеш дамо тобі».  І наказав Олег дати воїнам своїм на 2000 човнів по 12 гривень на уключену, а потім дати данини для руських міст: перед усім для Києва,а потім для Чернігова, для Переяславля, для Полоцька, для Ростова, для Любеча і для інших міст: тому що по цим містам сидять великі князі, які підвладні Олегу. «Коли приходять руські, нехай беруть утримання для послів, скільки хочуть; а якщо прийдуть купці, нехай беруть місячне на 6 місяців: хліб, вино, м'ясо, рибу і плоди. І нехай роблять їм баню – скільки хочуть. Коли ж руські відправляться до дому, нехай беруть у царя на дорогу їжу, якоря, канати, паруса і все що їм потрібно». І взяли обов’язки греки, і сказали царі і всі бояри: «Якщо руські являться не для торгівлі, то нехай не беруть місячне; нехай заборонить руський князь указом своїм руським які приходять сюди робити безчинства у селах і у нашій країні. Руські які приходять сюди нехай живуть у церкві святого Мамонта, і пришлють до них від нашого царства, і перепишуть імена їх, тоді візьмуть місячне яке їм належить, - перед усім ті, хто прийшли із Києва, потім  із Чернігова, і з Переяславля, і з інших міст. Нехай заходять у місто тільки через одні ворота у супроводі царської особи, без зброї, по 50 чоловік, і торгують, скільки їм треба, не сплачуючи ніяких зборів».

Царі Леон і Олександр уклали мир з Олегом, зобов’язуючись виплачувати данину і присягли один одному: самі цілували хрест, а Олег з чоловіками його водили присягати по закону руському, і клялись своєю зброєю і Перуном, своїм богом, і Волосом, богом скота, і затвердили мир. І сказав Олег : «Зшийте для русі паруса із паволок, а слов’янам копрінні»,  - і було так. І повісив щит свій на воротях на знак перемоги, і пішов від Царьграда. І підняла русь паруса із паволок, а слов’яни  копрінні, і розідрав їх вітер; і сказали слов’яни: « Візьмемо свої толстіни, не надані слов’янам паруса із паволок». І повернувся Олег в Київ, несучи золото, і паволоки, і плоди, і вино, і усіляке узороччя. І прозвали Олега Віщим, так як були люди язичниками і необізнаними.1