Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Головна » Історія » Перемога над польським військом під Переяславом

Перемога над польським військом під Переяславом

25 травня 1630 - у боях під Переяславом запорізькі і реєстрові козаки під супроводом Тараса Федоровича (Трясило) здобувають перемогу над польським коронним військом.
Перемога над польським військом під Переяславом

У березні 1630 року загін запорізьких козаків на чолі з Тарасом Федоровичем рушив з Січі на північ і стратив гетьмана реєстрового козацтва Григорія Чорного, прибічника союзу з шляхтою. Федорович звернувся до народу з універсалами, в яких закликав вставати на боротьбу проти шляхти. Похід запоріжців став поштовхом до розгорання широкомасштабного селянського повстання. Повстанці нападали на садиби і володіння шляхти, вбивали їх хазяїв, захоплювали їх майно і знищували шляхетскі документи.

Спалахнувши у березні 1630 року, повстання впродовж квітня і травня охопило значну територію України. Після перемоги над польськими військами у битві під Корсунем повстанці заволоділи Корсунем, Каневом, Переяславом і іншими містами. Головним опорним пунктом був обраний Переяслав. Військо повстанців утримувало під контролем переправи через Дніпро і у разі невдачі забезпечувало собі шляхи відступу на територію Російської держави.

На пригнічення повстання з Бару виступило велике військо на чолі з польным гетьманом Станіславом Конецьпольским. Розправившись з населенням Лисянки, Димера і інших населених пунктів, польська армія, у складі якої були також загони німецьких найманців, переправилася через Дніпро. Під Переяславом почалися запеклі битви, що тривали близько трьох тижнів. Народне повстання спалахнуло і у тилу у польських військ.

15(25) травня відбулася вирішальна битва, що закінчилася перемогою повстанців. Конецьпольский був вимушений вступити в переговори з повстанцями і підписати Переяславську угоду 1630 року. Незабаром гетьманом був обраний Тимофій Орендаренко. Побоюючись зради з боку погоджувальної старшинської верхівки, Федорович з частиною невдоволених угодою козаків пішов на Запоріжжя.

Літ.: 1) Л. Гайдай Історія України в особах, термінах, назвах і поняттях. - Луцьк : Вежа, 2000.

 2) Довідник по історії України. Ред. І. Підкови і Р.Шуста. - К. : Ґенезу, 1993.1