Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Головна » Довідник » НІЕЗ «Переяслав»

Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав»

Національний історико-етнографічний заповідник ”Переяслав” (далі НІЕЗ „Переяслав”) – один з найбільших і найвідоміших музейних закладів України.

Переяслав (з 1943 року – м. Переяслав-Хмельницький) має давню і багату на визначні події історію. За даними руських літописів він був третім великим містом давньоруської держави – після Києва і Чернігова. Переяславське князівство відігравало роль південного форпосту на шляху набігів степових кочівників на Київ. На переяславській землі залишили сліди і народні повстання, очолювані С. Наливайком, Г. Лободою, Т. Трясилом, П. Павлюком, Я. Остряницею, К. Скиданом та Д. Гунею, і національно-визвольна війна під проводом Б. Хмельницького. Чимало героїчних сторінок історії краю пов’язано з подіями Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. Тут народилися або жили й творили відомі діячі національної і світової культури (Г.Сковорода, Шолом-Алейхем, В.Заболотний та ін). Саме у Переяславі Т. Шевченко в грудні 1845 р. написав один з найвідоміших своїх віршів – “Заповіт”.

Вивчення історико-культурної спадщини краю, розвиток музейної справи на Переяславщині нерозривно пов’язані з іменем заслуженого працівника культури України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, Героя України Михайла Івановича Сікорського – незмінного директора закладу у 1951–2008 рр. (нині – почесного генерального директора НІЕЗ „Переяслав”). На момент його приїзду до Переяслава-Хмельницького місцевий краєзнавчий музей займав лише три кімнати у родовому будинку друга Т. Шевченка, місцевого лікаря А. Козачковського. Проте вже через три роки було створено нову експозицію, відкриття якої відбулося 13 квітня 1954 р. до святкування ювілейної дати – “300-ліття возз’єднання України з Росією”. Того ж року рішенням Ради Міністрів УРСР музею присвоїли ІІІ республіканську категорію і він отримав назву "Переяслав-Хмельницький державний історичний музей".На базі цього закладу і створеного ним комплексу пам’яток у 1979 р. було утворено Державний історико-культурний заповідник, перейменований постановою Кабінету Міністрів України № 376 від 15.03.1999 р. на історико-етнографічний. Статус національного закладу надано Указом Президента України від 01.06.1999 р. № 598/99.

музей під віткритим небом Переяслав

Заповідник існує на базі комплексу визначних пам'яток історії та культури, різноманітних музейних колекцій, що мають велике історичне й художнє значення.До складу заповідника входять більше 400 об’єктів та пам'яток культурної спадщини.

Археологічні дослідження почали проводиться на Переяславщині ще з початку ХІХ ст. і продовжуються до сьогодні. Починаючи з 1945 р. тут працювали відомі вчені: Б. О. Рибаков, М. К. Каргер, М. Ю. Брайчевський, П. О. Раппопорт, А. М. Кирпічніков, Ю. С. Асєєв, Р. О. Юра та ін. Найдавнішою археологічною пам’яткою в заповіднику є житло з кісток мамонта, перевезене монолітом з палеолітичної стоянки у с. Добранічівка Яготинського району Київської області (близько 13 тис. р.). Археологами заповідника досліджується територія Переяславського Лівобережжя та суміжних районів Київщини. Знайдені пам’ятки трипільської культури, епохи бронзи, скіфського часу, зарубинецької, черняхівської культур. Обстежено і закартографовано близько 600 курганів, понад 60 км "змієвих" валів.

альтанка та березова алея

Найвизначнішою пам’яткою архітектури міста був Михайлівський собор ХІ ст., над залишками якого збудовано павільйон і створено експозицію Музею архітектури давньоруського Переяслава. До пам’яток національного значення відноситься Вознесенський собор (1696-1700 рр.), побудований на кошти гетьмана І. Мазепи в стилі українського бароко. 17 квітня 1701 р. гетьман передав до собору Пересопницьке Євангеліє, на якому нині приносять присягу Президенти України. Збережено такі архітектурні перлини, як дерев'яна козацька церква (1606 р.), Михайлівська церква (1666 р.), будинок Переяславського колегіуму (1753 р.), будинок А. Й. Козачковського (1820 р.), де в 1845 і 1859 роках жив Т. Г. Шевченко.

У складі заповідника діють 24 тематичні музеї різних профілів, більшість з яких розміщується у пам’ятках архітектури (церкви, колишні міщанські та поміщицькі будинки, селянські хати та ін.).

сільська розмальована хата

Основний фонд заповідника нараховує понад 180 тис. одиниць зберігання. Найзначнішими пам’ятками унікальної археологічної колекції (біля 90 тис. од.) є: кам'яні монументальні скульптури та поховальні скрині ІІ-І тис. до н. е. (69 од.); речі скіфського часу Vст. до н. е. – казан, шолом; комплект скляних "шашок" ІІІ ст. н. е., бронзові хорос-люстра ХІ ст. і підсвічник західноєвропейської роботи ХІ-ХІІ ст., водолій у вигляді лева ХІІІ ст. До етнографічної колекції (понад 30 тис. од.) входять різноманітні предмети побуту, знаряддя праці, меблі, музичні інструменти тощо. Велику наукову і художню цінність мають колекції одягу (10 тис. од.), рушників (4 тис. од.), стародруків ХVІІ-ХІХ ст. (близько 5 тис. од.), ікон (понад 1200 од.), гутного скла ХVІІ-ХVІІІ ст. Вражає колекція вітряків (15 од.) і народного сухопутного транспорту – сани, вози, екіпажі, тачанка, лінійка, фаетон (більше 60 од.). В колекції декоративно-ужиткового мистецтва представлені керамічні вироби, різьба, сволоки, оклади ікон та Євангелій. Серед творів народного мистецтва – роботи відомих майстринь Г. Шостак, М. Приймаченко та ін.

З метою наукового вивчення, збереження та популяризації музейних колекцій працівники заповідника здійснюють значну дослідницьку, пошукову та експозиційно-просвітницьку роботу. Її результати обговорюються на науково-практичних конференціях, що проходять в заповіднику (”Археологія Середньої Наддніпрянщини: проблеми, пошуки, перспективи”, ”Єфремовські читання”, "Середня Наддніпрянщина: матеріальна і духовна культура") та публікуються у його друкованих виданнях (Наукові записки ”ПЕРЕЯСЛАВІКА”). Систематично проводяться цикли лекцій та екскурсій за матеріалами музейних зібрань, влаштовуються обрядові дійства й тематичні виставки до Різдва, Великодня, Зеленої неділі. Традиційними стали музейні свята народних майстрів.

червона калина

Відчуття мільйонів відвідувачів, які ознайомилися з цим унікальним комплексом пам’яток історії та культури переяславської землі, дуже точно й образно передано в одному із записів у книзі відгуків: „Саме тут у Переяславі, побувавши у музеях, доторкнувшись до історії рідного краю, відчуваєш себе українцем...”.

Сьогодні, колектив заповідника продовжує справу Михайла Івановича і спільно працює на розвиток Заповідника.

НІЕЗ «Переяслав» відвідало багато іноземних гостей та делегацій з Канади, Бразилії, США, Польщі, Німеччини, Франції, Чехії, Литви, Білорусії, Росії, Казахстану, Грузії, Китаю та багатьох інших країн.

У 2011-2013 рр. між НІЕЗ «Переяслав» та Тракайським історичним музеєм у м. Тракай (Литва), Білоруським державним музеєм народної архітектури і побуту діяв договір про співпрацю, що сприяло дружнім стосункам та обміну досвідом культурних установ різних держав.

Так склалося, що найвідомішими та найулюбленішими музеями НІЕЗ «Переяслав» за відгуками відвідувачів є Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини, Меморіальний музей Г.С. Сковороди та Музей «Заповіту» Т.Г. Шевченка.

Не менш цікавими є Музей трипільської культури, Музей давньоруського Переяслава, Археологічний музей, Меморіальний музей академіка В.Г. Заболотного, Музей кобзарства, Музей декоративно-ужиткового мистецтва Київщини, Музей історії бджільництва Середньої Наддніпрянщини, Музей історії лісового господарства Середньої Наддніпрянщини, Музей історії Української Православної Церкви, Музей класика єврейської літератури Шолом-Алейхема, Музей козацької слави роботи В. Завгороднього, Музей космосу, Музей М. Бенардоса, Музей народного сухопутного транспорту Середньої Наддніпрянщини, Музей пам