Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Головна » Бібліотека » Реекспозиція інтер’єру кухні хати священика Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини

Реекспозиція інтер’єру кухні хати священика Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини

Дім та двір священика

Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини відображає сільський побут кінця ХІХ - початку ХХ століття. На території музею відтворено 20 дворів і садиб з сільськими хатами і господарськими будівлями, згрупованими відповідно до особливостей планування українського села Середньої Наддніпрянщини.

Серед них особливе місце в експозиції скансену займає двір свяще­ника, розташований неподалік від Покровської козацької церкви і церковнопарафіяльної школи. Протягом століть українське духовенство було провідником моральних та духовних цінностей, впливало на народне виховання й освіту на селі.

Джерелами фінансово-матеріального забезпечення родини сільсь­кого священика було державне фінансування, прибутки від землі, добровільні пожертвування парафіян та плата за треби, яка залежала від чисельності й заможності віруючих та стосунків, що складалися між парафіянами та священиком. Прибутки від земельних наділів залежали від її кількості та якості землі, а також від готовності віруючих допомагати своїм духовним наставникам у вирощенні та збиранні врожаю. Значна роль у сім'ях духовенства відводилася дружині священика. Від неї, певною мірою, залежав авторитет священика у релігійній громаді, а отже, і ставлення селян до церкви.

Двір священика традиційно розташований біля церкви, відтворений протягом 1971-1973 років. Будинок кінця ХІХ століття перевезений із села Рудяків Бориспільського району Київської області. Це чотиридільна споруда з чотирисхилим дахом, крита черепицею, освітлюється великими вікнами, перед вхідними дверима влаштовано ганок на стовпцях з дашком та дерев'яною підлогою. Основна експозиція кухні у хаті священика була створена на початку 70-х років ХХ століття і є типовою для звичайної селянської хати із традиційним набором предметів і меблів.

кухня хати священика

Інтер'єр кухні священика типовий для української хати, в ньому простежується кілька зон: побутова, робоча, обрядова. Відповідно до цього розміщувались основні меблі та предмети: в робочій - піч і мисник, в обрядовій - стіл на покутті, в побутовій - піл.

Разом з тим на сьогоднішній день виникає потреба наповнити інтер'єр кухні музейними предметами, які б детальніше характеризували побут, уподобання та матеріальні статки родини сільського священика.

За рівнем матеріального забезпечення побут священиків відрізнявся від побуту парафіян. Раніше від селянських зазнали змін меблі, посуд, увійшли в побут предмети фабрично-заводського виробництва, які навіть прикрашали кімнату. Таким чином, інтер'єр хати набував гармонійності й досконалості з господарського та естетичного погляду. Завдяки сукупності речей і предметів побуту чітко виявлялася людська сутність, особливість світогляду господарів, їх звички.

Актуальність реекспозиції кухні хати священика зумовлена потребою ширше представити особливості життя і побуту парафіяльного духовенства кінця ХІХ - початку ХХ століття. Мета реекспозиції: вдосконалення експозиції інтер'єру кухні хати священика. Завдання реекспозиції: якнайповніше представити життя та побут сільських парафіяльних священиків Середньої Наддніпрянщини кінця ХІХ - початку ХХ століття.

Джерельною базою для даної реекспозиції є періодичні видання кінця ХІХ - початку ХХ століття, літературні твори І.С. Нечуя- Левицького.

Для експозиційного наповнення у зв'язку з реекспозицію кухні у хаті священика буде використано: 23 музейні предмети із фондового зібрання НІЕЗ «Переяслав» (2 рушнички для посуду, гасова лампа, 2 глечики, корзина для рукоділля, праска, 2 сорочки вишиті, спідниця, корсетка, 4 ряднини, хустка, скриня, годинник, фото, ваза для фруктів, домоткана скатертина, ікона «Святого Миколая», дзеркало), 11 реконструкцій (поличка для рушничків, жердка для одягу, 3 наволочки, 5 спиць для в'язання, крючок для плетіння мережива).

Після проведення реекспозиції інтер'єр хати священика набув такого вигляду. Праворуч від вхідних дверей на стіні дерев'яна поличка з рушниками, які призначалися для витирання рук і посуду. Піч займає внутрішній кут хати, на грубочці стоїть гасова лампа, яка використовувалася для освітлення житла, на припічку корзина для рукоділля з клубками пряденої вовни і спицями, матушка в'язала, займалася рукоділлям і навчала цьому парафіянок. Поряд праска на вугіллі, якою прасували фабричні тканини, на привалку глечики для топленого молока і ряжанки.

Уздовж тильної стіни, між піччю і причілковою стіною влаштований піл, в кутку складена постіль: одна велика подушка і дві маленькі. Над полом традиційно розміщена жердка для буденного одягу, привертають увагу вишиті жіночі сорочки з тонкого полотна, спідниця, корсетка, фабричного виробництва шерстяна хустка. Біля столу окраса хати - мальована скриня, де зберігається святкове вбрання, рушники, полотно, прикраси. Над скринею на стіні годинник німецького виробництва, поряд фото священика і його родини. На покуті ікони кінця ХІХ - початку ХХ століття, на оздобленій різьбою божниці ікона святого Миколая. Перед іконами оригінальної форми, у вигляді голуба, лампадка. Під іконами, уздовж бічної стіни, стоїть стіл, застелений узорчатою домотканою скатертиною, на столі біла хлібина і ваза для фруктів, наповнена яблуками і грушами з домашнього саду. Між вікнами дзеркало в дерев'яній рамі. Всі ці речі побуту в експозиції кухні роблять її затишною і характеризують матеріальні статки, уподобання родини.

хата священика

Таким чином, в наслідок реекспозиції було вдосконалено експозицію хати священика, а саме інтер'єр його кухні. Це дало змогу якнайповніше представити життя та побут сільських парафіяльних священиків Середньої Наддніпрянщини кінця ХІХ - початку ХХ століття.


Автор: Авраменко С.М. (Переяслав-Хмельницький) // Всеукраїнський Музейний Форум. Матеріали науково-практичної конференції / В загальній редакції Л. О. ГРІФФЕНА. - Переяслав-Хмельницький, 2017. - С. 5-7.

1