Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Головна » Статті. Розділ 13 » Характеристика та особливості вибору фрези по металу

Характеристика та особливості вибору фрези по металу

Характеристика та особливості вибору фрези по металу

В процесі металообробки часто виникає необхідність вибірки металу на певній ділянці заготівлі. Наприклад, формування поздовжніх канавок, пазів, отворів тощо. Виконуються ці операції на фрезерних верстатах при допомозі фрез. Фрези відносяться до категорії витратних матеріалів, які заточуються в міру затуплення або змінюються при зносі. Випускається таке оснащення широким асортиментом, що іноді приносить складності при виборі.

Для чого потрібні фрези по металу

Фрезами називають ріжучий інструмент, що складається з двох частин: хвостовика і робочої частини. Хвостовик фіксується в патроні, ріжуча частина контактує безпосередньо з поверхнею металу.

Цільове застосування фрез багатогранно. Інструмент підходить для виконання таких операцій:

 • Формування отворів заданої глибини і діаметру;
 • Створення пазів, виїмок, канавок;
 • Зняття фасок;
 • Виготовлення виробів з прямими площинами;
 • Зачистка швів, що залишилися після зварювання;
 • Обробка і зачистка поверхонь у важкодоступних місцях.

Зрозуміло, для кожної з перерахованих операцій підбирається свій інструмент.

Види, конструкція і призначення

Фрези виготовляються з швидкорізальної і високовуглецевої сталі або мінеральної кераміки. Для обробки матеріалів підвищеної міцності на поверхню інструменту наноситься алмазне напилення. По конструкції фреза по металу буває суцільнометалевою, звареною або збірною.

По області застосування інструмент ділиться на наступні категорії:

 1. Дискові. Це відрізні фрези, які використовуються для нарізування заготовок в розмір вибірки металу, прорізання пазів і шліців. Залежно від конструкції, ріжучі зуби можуть розташовуватися з одного або двох сторін.
 2. Торцеві. Використовуються для обробки плоских поверхонь. Тут ріжуча кромка розташовується перпендикулярно оброблюваній поверхні. У більшості випадків, це потужний інструмент, який комплектується змінними пластинами.
 3. Циліндричні. Такі фрези випускаються з гвинтовими і прямими зубами. Іноді ріжучі кромки розташовуються під різними кутами, що дозволяє врівноважувати осьові навантаження. Інструмент призначений для формування виступів на плоских заготовках і нарізування канавок.
 4. Кутові. Призначаються для обробки похилих поверхонь і кутових пазів. По конструкції такі фрези бувають однокутові і двухуглові.
 5. Кінцеві. Виготовляються з твердосплавних металів, тому підходять для обробки заготовок зі сталі або чавуну. Сюди можна віднести фрези, які застосовуються для нанесення гравіювання на металевих поверхнях.
 6. Фасонні. Використовуються для обробки заготовок складної геометричної форми. Розмір отвору фрези завжди становить 22 мм, зовнішній діаметр різний, за формою бувають радіусними, увігнутими або опуклими.
 7. Шліцьові (черв'ячні). Виконують обробку заготовок крапковим торканням поверхні. Такі фрези застосовуються при виготовленні шестерень або зубчастих валів, які забезпечують передачу по шліцевому профілю.
 8. Кільцеві. Це корончаті свердла, за допомогою яких створюються отвори потрібного діаметру. Такі фрези випускаються для токарно-гвинторізних верстатів, ЧПУ і навіть ручного інструменту.

Загальні рекомендації по вибору

У першу чергу, потрібно звертатися тільки до перевірених постачальників металорізального інструменту і оснастки. Крім цього, вибираючи фрезу, потрібно звертати увагу на три основних параметри:

 • Матеріал виготовлення. Для виготовлення інструменту використовується вуглецева сталь, яка посилюється наступними присадками: вольфрам, молібден, кобальт, хром. У будь-якому випадку, фреза завжди повинна бути міцніше оброблюваного матеріалу.
 • Виробник. Відомі бренди дорожать своєю репутацією, тому відповідально підходять до якості продукції, що випускається. Серед надійних виробників можна виділити компанії: Stayer, Metabo, JET.
 • Кількість зубів. Тут діє просте правило: чим дрібніше зуб, тим краще. При цьому великі зуби істотно підвищують швидкість обробки.

Також при виборі завжди враховується цільове застосування і особливості технологічних процесів.1