Вибір котушки для вилову щуки

Неможливо собі уявити, як можна не застосовувати котушки для лову щуки, особливо на Дніпрі. Адже одна справа ловити карасиків розміром з долоню, просто закинувши вудку, і зовсім інша справа-ловити спінінгом, та ще й хижака.
Інтернет-магазини вражають кількістю моделей та величезнім вибором риболовних катушок, який збиває з пантелику новачка і характеристики яких потрібно навчитися розуміти.
Тип котушки
Інерційні моделі застосовуються рідше, цілком можливо, що через кілька років їх взагалі буде складно зустріти в магазинах. Хіба що залишаться інерційні котушки для лову щуки і іншої риби взимку. Для лову щуки такі моделі придатні, хоча і мають кілька недоліків:
- Низька швидкість підмотки волосіні.
- Обмежена дистанція закидання.
Тим не менше, якщо ви тільки починаєте долучатися до риболовлі, то такі котушки рекомендуємо встановлювати для набуття досвіду. Хоча, краще відразу почати працювати з безінерційними моделями.
Безінерційні котушки – це справжній бум у середовищі рибалок. Вони використовуються частіше будь-яких інших типів. Безінерційні котушки при правильному використанні дозволяють ловити щуку де завгодно, закидати практично куди завгодно і при наявності досвіду і правильності вибору моделі у вас ніколи не буде проблем з проводкою і виводом риби.
З істотних недоліків, тільки один – складність догляду. Адже такі котушки є складним механізмом, за яким потрібен ретельний догляд. В умовах риболовлі, коли ми можемо потрапити в умови, що далекі від охайних і стерильних, безінерційна котушка потребує якісного поводження з собою.
Мультіплікаторні котушки також використовуються при лові щуки, але в першу чергу – особливо великої. Також такі моделі незамінні при таких способах і методах лову, коли є велике навантаження на вудилище, волосінь і саму котушку. Скажімо так: усі недоліки, які можна приписати безінерційним котушок, повністю відсутні у мультиплікаторних аналогах. Тому говорити про недоліки немає сенсу: якщо ловити велику щуку, то краще мультиплікатора ніщо не впорається.
Віддаючи немалі гроші, ви платите за якість виконання, і за високі можливості, так що все справедливо – гроші не витрачаються на вітер.
Критерії вибору катушки для лову щуки
Всі котушки мають ряд особливостей, які потрібно розглядати лише сумарно. Наприклад, якщо котушка має необхідне передаточне число, виконана з якісного матеріалу, має прийнятну вагу, але в комплекті відсутні запасні шпулі, то це пережити можна. А ось якщо більшість або всі ваші вимоги вдало сполучаються в одній моделі, але котушка виконана з дешевого пластику і замість підшипників в ній присутні втулки, то вона не підійде для лову такого агресивного хижака, як щука. Кожен щуколов сам визначає, що йому важливо в котушці.
Матеріал корпусу
Цей критерій важливий для лову будь якої риби. Матеріалів багато: є котушки з пластику, карбону, алюмінію, графіту, карбопласта. Кожен з них по-своєму гарний, але і має свої особливості. Наприклад, важкі матеріали впливають на загальну вагу вудилища. Начебто і дрібниця, але якщо ви ловили котушкою 600 грам і перейдете на 350 грамову, то різницю ви відчуєте вже при першому знайомстві. Міцність матеріалу також важлива, адже ловля хижої риби – це не легка справа. Ви можете упустити спінінг, вдарити котушку, витягуючи вудилище з автомобіля, випадково наступити на неї – випадків може бути багато. Чи витримає ваша котушка удар і взагалі будь-яке механічне навантаження – це залежить від матеріалу. Самі розумієте, що ловля щуки – це азарт. А в запалі азарту всяке може статися і не дуже хочеться зламати котушку і позбавити себе можливості продовжити риболовлю.
Розмір шпулі
Барабан, на який намотується волосінь, називається шпулей і має певну місткість. Як ви розумієте, свою роль грає товщина волосіні: чим товще, тим менше метрів ви зможете намотати на шпулю. Тому виробник заздалегідь потурбувався про ваші переживання і наносить на котушку цифрові значення, які залишилося тільки розшифрувати. Наприклад, якщо обсяг шпулі вказаний в цифрах 0,3-180, то це означає, що на дану модель ви зможете намотати волосінь з товщиною 0,3 мм і довжиною не більше 180 метрів. Враховуючи, що у кожного щуколова свої переваги по товщині ліски, цей критерій потрібно розуміти особливо добре. Іноді числове значення виражено одним числом від 500 до 10000 або навіть більше. Це теж класифікація місткості ліски на шпулі. Наприклад, число 3500 означає, що ви зможете намотати 100 метрів волосіні товщиною 0,35 мм
Фрикційне гальмо
Дуже корисна річ в котушці. Уявіть собі ситуацію, що ви ловіть щуку і вам попадається дуже великий екземпляр. Фрикціон гальмує шпулю і не дає волосіні сходити з легкістю. Таким чином, цей пристрій допомагає тримати волосінь в напрузі, гасить удар, сприяє якісному підсіканню, якщо вудилище не знаходиться в руках рибака. Гальмо настроюється, залежно від моделей регулятор настройки знаходиться спереду або ззаду котушки (звідси і назви: передній або задній фрикціон). Передній фрикціон хвалять за його більш якісне підстроювання і надійність. А задні фрикційні гальма використовують частіше при ловлі великої риби. Важлива тут сила звички, пристосованість щуколова працювати правою або лівою рукою з котушкою при виведенні.
Підшипники
Котушка – це досить складний механізм і навантаження, які виникають при лові і впливають на неї, можуть вивести котушку з ладу, якщо замість підшипників будуть застосовуватися прості втулки. Так що, вважаємо, що сам факт наявності підшипників в конструкції котушки – це вже добре. А якщо їх багато, значить робота котушки буде більш тривалою, без поломок, заїдань, розшатувань та іншого негативу. Щоправда, кількість підшипників безпосередньо впливає на вартість котушки і ремонту. Якість завжди має високу ціну, головне, щоб виробник не обдурив, адже всередину котушки ви навряд чи станете заглядати. Для лову щуки котушка підійде навіть на втулках, але скільки вона протримається – питання риторичне. Щука агресивна при виведенні, не забуваємо, що вона в ці секунди бореться за своє життя.
Передаточне число
Як і у випадку з об'ємом шпулі, на котушці або упаковці можуть бути числові позначення передавального числа. Наприклад, цифри 5,2:1 означають, що за один повний оборот рукоятки шпуля здійснить 5,2 повних обороту. Наприклад, один повний оборот ліски – це 12 сантиметрів. Множимо на 5,2 і отримуємо 62,4 див. Тепер, знаючи це значення, ви в курсі, настільки близько ви підтягнули щуку до себе. Звичайно, при виведенні потрібно враховувати швидкість обертання основної рукоятки. Адже ви можете крутити її швидко або, навпаки, повільно і тоді сенс передавального числа не буде мати особливого значення. Так що для лову щуки цей критерій не настільки критичний.
Виробник
Взагалі відомо 57 виробників, які випускають котушки для лову. Можна здогадатися, що вибрати з такої кількості завжди можна. Інша справа, що з цих 57 брендів не кожному можна довіритися. Потрібно визнати, що деякі виробники виготовляють котушки, які можна назвати чи не одноразовими – настільки погану якість вони мають. Серед щуколовов найбільшою популярністю користуються моделі фірм Daiwa і Shimano. Це японські виробники і це вже багато що значить. Наприклад, Shimano займається випуском риболовної продукції з 1971 року і можна уявити, що досвід у них гідний. Головне, не потрапити на підробку, що виключено купляючи товар у інтернет-магазині MOYO.
Правильно підібрана і якісна котушка може допомогти відчути в повній мірі радість від рибного лову.