Переяслав-Хмельницький колаж
місто Переяслав та Переяслав-Хмельницький район
Головна » Статті. Розділ 1 » Перший млинець – чужому: історія, традиції та обряди Масляної

Перший млинець – чужому: історія, традиції та обряди Масляної

Святкування Масляної

Історія Масляної бере свій початок ще з дохристиянських часів, коли наші предки поклонялися язичницьким богам. Вона зберіглася з приходом християнства і прийшла до нас через століття, хоча вже давно не несе тієї важливості, що раніше і просто відзначається тижнем веселих розваг.

Коли починається Масляна

У 2019 році Масляна настане за тиждень до початку Великого посту і за 48 днів до світлого свята Великодня (його ми відзначатимемо 28 квітня). Свято триватиме рівно тиждень з 4 по 10 березня.

Історія масляної та її смисли

У дохристиянські часи святкування Масниці проводили на початку весни – в день весняного рівнодення, за сучасним календарем це приблизно 21 або 22 березня.

Тоді у язичницьких культур було циклічне сприйняття часу, що знайшло своє відображення в культі родючості – початок весни в ньому символізував початок життя.

Саме Масляна була тим днем, коли проводили кордон закінчення холодів і приходу тепла, а значить, настає новий цикл життя, і саме це відродження було головним змістом святкування.

коли спалюють опудало на масляну

З приходом Масляної стародавні слов'яни проводили обряди, якими освячували землю на родючість – адже урожай для них був головною метою в житті. Масляна в ті часи була свого роду літургією, в якій вони просили саму природу і стихії про допомогу.

Важливе значення в стародавні часи мало і продовження роду. Щоб земля була родючою, її хтось повинен обробляти, вирощувати врожай, вживати їжу, яку дала земля, а значить, дати життя іншому, що в ті часи означало кругообіг життя.

Сакральна складова Масляної полягала в тому, що це свято було поминальним!

Селяни вірили, що душі їхніх предків в краю мертвих, а тіло - в землі, тому можуть вплинути на родючість. Щоб задобрити духів, проводили тризну, тобто поминальні дійства, що включали в себе жертвопринесення, траурний плач, рясні трапези. Вважалося, що в тризнах беруть участь самі небіжчики.

По суті, Масляна була тим святом, коли люди хотіли наблизитися до таємниці життя і смерті у всіх проявах людства і природи.

млинці на Масляну

Народні обряди на Масляну по днях

Традиційно, коли починається Масляна, печуть млинці, запрошують гостей, самі ходять в гості, спалюють опудало – все це відбувається по певних днях.

Понеділок, 4 березня: зустріч

Святкування Масляної господині починають з того, що з самого ранку печуть млинці, причому, начинка не має значення, а от перший млинець обов'язково потрібно віддати сторонній людині, а краще жебракові: цим жестом проявляють турботу і задобрюють душі предків.

У цей день зазвичай будують гірки. Є повір'я, чим вище гірка, тим далі котяться сани і голосніше сміх, а значить, до урожайного року.

У перший день, коли починається Масляна, роблять опудало, символ свята. Збирають його з соломи, старих речей і ставлять там, де буде проходити святкування Масляної.

Вівторок, 5 березня: загравання

День присвячений новим знайомствам, пошуку своєї другої половинки. У цей день молоді люди беруть участь в різних веселих конкурсах, забавах, таким чином підшукуючи собі пару. Дівчата вражають хлопців нарядами, а хлопці дівчат – своєю силою і вправністю.

Середа, 6 березня: лакомка

В цей день господині готують багато млинців з будь яким начинками, накривають і запрошують гостей. За традицією, молоді дівчата печуть млинці за особливим рецептом, який не можна розповідати стороннім.

Четвер, 7 березня: розгуляй

У четвер святкування Масляної набирає кульмінацію - час найбільш яскравого святкування. Всі водять хороводи, співають, кидаються сніжками, гуляють до пізна, день в котрий обов'язково потрібно веселитися і радіти.

П'ятниця, 8 березня: тещині вечори

В цей день проводять багато звичаїв, які спрямовані на прискорення весіль або на те, щоб молодь знайшла собі пару. Важливо, що в цей день зять повинен запросити тещу до себе в гості і пригостити млинцями.

Субота, 9 березня: зовиці посиденьки

Молоді невістки запрошують до себе в гості на млинці сестер чоловіка, родичів і незаміжніх подружок.

Неділя, 10 березня: Прощена неділя

Тиждень святкування Масниці закінчується, тому в неділю треба щиро попросити вибачення у рідних, близьких, сусідів, забути образи, які могли накопичитися за рік.

А ще - настав той день, коли спалюють опудало на Масляну і прощаються із зимою.

"Не всі коту Масляна, буде і Великий піст!"1